Δεν άντεξε...

Πέμπτη, 1 Δεκεμβρίου 2022 - 21:17

Το πάλεψε, για μεγάλο διάστημα στάθηκε στο ύψος του και διεκδίκησε τη νίκη, αλλά στο τέλος δεν άντεξε και λύγισε. Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 82-71 από την Εφές και πήγε στο 7-4. 18 πόντους είχε ο Βεζένκοβ, 13 ο Λαρεντζάκης, από 12 είχαν Σλούκας (6 ασίστ, 6 ριμπάουντ, αλλά και 4 λάθη) και Φαλ (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Για την Εφές, 24 έβαλε ο Κλάιμπερν, 19 ο Μπομπουά, 18 ο Μίσιτς που είχε 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και προηγήθηκε 0-7 μετά από σχεδόν ένα δίλεπτο! Ο Ουόκαπ βρήκε στόχο για 3 από την κορυφή, ο ίδιος έκανε και το 0-5 στον αιφνιδιασμό από κλέψιμο μετά από ασίστ του Βεζένκοβ, ενώ ο ΜακΚίσικ με ατομική ενέργεια έφτασε στο 0-7, με τον Αταμάν να καλεί τάιμ άουτ. Ο Βεζένκοβ έκανε το 0-10 με τρίποντο μπροστά στον Ντάνστον, με τον Κλάιμπερν να πετυχαίνει με τρίποντο τους πρώτους πόντους της Εφές. Ο ίδιος έκανε και το 5-10 στην εκπνοή της επίθεσης, σε ένα πολύ δύσκολο σουτ. Ο Φαλ από κοντά, από ασίστ του Βεζένκοβ, έκανε το 5-12 για τον Ολυμπιακό, αλλά για λίγο κόλλησε και η Εφές μείωσε με τρίποντο του Τέιλορ (8-12). Ακολούθησε 0-4 σερί με ισάριθμους πόντους του Φαλ για το 8-16, προτού ο Κλάιμπερν μειώσει σε 10-16 και ο Πλάις με τρίποντο σε 13-16. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 13-18 από το καλάθι του Βεζένκοβ μετά την ασίστ του Σλούκα.

Με καλάθι του Φαλ στο τέλος της επίθεσης μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, σε ένα διάστημα που και οι δύο ομάδες βρήκαν εξαιρετικό ρυθμό μπροστά, ειδικά στο πρώτο πεντάλεπτο. Ο Μπομπουά με δύο τρίποντα και ο Μίσιτς με ένα από τα 8 μέτρα βρήκαν ρυθμό, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με τρίποντο Λαρεντζάκη και πόντους και από τον Βεζένκοβ για το 22-27. Ο Ντάνστον μείωσε σε 24-27 και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκανε το 24-30. Ο Μίσιτς νίκησε τον Μπολομπόι και ακολούθησε ένα γκολ φάουλ του Πίτερς και ένα τρίποντο του Σλούκα για το 26-36 και το +10! Ο Κλάιμπερν μείωσε φτάνοντας τους 9 πόντους (28-36), ακολούθησε μία βολή του Μπολομπόι και με 6-0 σερί από Μίσιτς, Μπομπουά και Πολονάρα η Εφές πλησίασε στο τρίποντο (34-37). Ο Σλούκας έβαλε τέλος στο σερί με δίποντο για το 34-39, ο ίδιος έβαλε και τις βολές για το 33-41 (προφανώς οι διαιτητές είδαν μία φάση νωρίτερα και τη μέτρησαν για δύο) που ήταν και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Κλάιμπερν μείωσε σε 35-41, αλλά ο Φαλ απάντησε με δύο καρφωματάρες για το νέο +10 του Ολυμπιακού (35-45). Ο Μπομπουά με νέο τρίποντο και ο Πολονάρα με 2/2 μείωσαν τη διαφορά στο μισό (40-45). Ο Ζίζιτς με 3 πόντους μείωσε κι άλλο (43-45) και ο Ολυμπιακός απώλεσε σχετικά γρήγορα αυτό το +10, έχοντας κολλήσει στην επίθεση. Και ξεκόλλησε με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Βεζένκοβ για το 46-50. Ενδιάμεσα είχε σκοράρει για 3 ο Μπομπουά. 5 γράψαμε; Βάλτε άλλους 3, μιας και ο Βεζένκοβ βρήκε στόχο και από τη γωνία για το 46-53, αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ. Μία βολή του Ζίζιτς, το δίποντο του Κλάιμπερν μπροστά στον Φαλ και το ελεύθερο τρίποντο του Μπομπουά, έφεραν την Εφές στον πόντο (52-53). Ο Σλούκας δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση στο τέλος και έτσι έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Κλάιμπερν μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και έβαλε δύο τρίποντα υπό πίεση, βάζοντας την Εφές μπροστά με 58-53, για το 12-0 σερί των γηπεδούχων. Σερί που ο Σλούκας του έβαλε τέλος με τρίποντο από τη γωνία. Τα νέα τρίποντα Μπράιαντ και Μίσιτς έκαναν το 64-56 και ο Λαρεντζάκης με τον ίδιο τρόπο σκόραρε για το 64-59. Ο Μίσιτς με καλάθι και φάουλ έκανε το 67-59 και ο Βεζένκοβ με τον ίδιο τρόπο το 67-62. Ο Μπολομπόι μείωσε σε 69-64, αλλά ο Μίσιτς ήταν ασταμάτητος και με νέο τρίποντο έκανε το 72-64, σχεδόν 4 λεπτά για το φινάλε. Ο Σλούκας μείωσε με δύο βολές (72-66) και ο Λαρεντζάκης με τον ίδιο τρόπο σε 74-68, 2:19'' για το τέλος. Ο Μπομπουά επί της ουσίας με το νέο τρίποντο τελείωσε το ματς (77-69) και το τελικό σκορ έγραψε 82-71 με 5 σερί πόντους του Κλάιμπερν.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 33-41, 52-53, 82-71