Πάτησε γκάζι και +8 στο ημίχρονο

Πέμπτη, 26 Οκτωβρίου 2023 - 22:42

Με του Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ ξεκίνησε ο Θρύλος στο ματς με την Εφές στο Σεφ. Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στα πρώτα λεπτά του ματς και πήρε ένα ισχνό προβάδισμα επί της Εφές με 8-5, με τα καλάθια των Φαλ, Πίτερς και Ουόκαπ. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαζαν μια φρεσκάδα στο παιχνίδι τους, με τα ριμπάουντ να ήταν το μελανό σημείο στα πρώτα πέντε λεπτά. Μετά από μια πεντάλεπτη ξηρασία των δύο ομάδωμ στο σκοράρισμα, ο Μιλουτίνοφ με ένα κάρφωμα έκανε το 10-5. Ο Πλάις με προσωπικό 5-0 σερί ισοφάρισε σε 10-10, αλλά ο Παπανικολάου σούταρε από την κορυφή για τρεις έκανε το 13-10. Εν τέλει, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 17-14, με ένα ωραίο ανάποδο λέι-απ του Κάνααν.

Με ένα υπέροχο καλάθι του Μιλουτίνοφ (19-14) ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο στο Φάληρο. Ο Μπραζντέικις ευστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών και ο Ζίζιτς έκανε το 21-16 από κοντά. Ο Γκος με ένα προσωπικό 5-0, ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 για τον Θρύλο, για το 26-16. Ο Γουίλις μείωσε σε 26-18 και ο «Λάρι» με ένα «καρέ» έκανε το 30-18, με αποτέλεσμα, ο Τσαν να καλέσει τάιμ-άουτ (4:33’). O Kλάιμπερν μείωσε σε 30-20 και στη συνέχεια, ο Φαλ έκανε το 33-25, το οποίο και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.