«Καρυδάτο» (νέο) θρυλικό διπλό στο Βελιγράδι, με σούπερ Μωυσή!

Πέμπτη, 4 Απριλίου 2024 - 22:07

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα στη «Βeogradska Arena» του Βελιγραδίου, όμως πέρασε το εμπόδιο του Ερυθρού Αστέρα, με μπροστάρη της σημαντικής νίκης, τον συγκλονιστικό Μόουζες Ράιτ (20π., 4ρ. & 2κοψ.). Η ουσία όμως, είναι ότι με την 9η νίκη στα τελευταία δέκα ματς της Euroleague, εξασφάλισε και μαθηματικά την απευθείας πρόκρισή του στα play offs και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της 4ης θέσης.

Με τους Oυόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το ματς στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν αποφασιστικότητα και πήραν το ισχνό προβάδισμα (2-8) με τα καλάθια των Ουόκαπ και Κάνααν, αλλά και την σκληρή τους άμυνα –κάνοντας αρκετά φάουλ- χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους Σέρβους, αναγκάζοντας τον κόουτς Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ-άουτ στο 6:15’. Ο ρυθμός του Θρύλου δεν άλλαξε μετά το τάιμ-άουτ, με τον Φαλ να καρφώνει για το 2-10 και στη συνέχεια ο Γάλλος σέρβιρε στον Παπ για το 12-2. Ο Ερυθρός Αστέρας επανήλθε στο ματς μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο (11-12) και όπως ήταν λογικό έπεσαν και τα απαραίτητα «γκάζια» από τον κόουτς του Μπαρτζώκα, τα οποία έπιασαν τόπο στη συνέχεια. Με σκληρή άμυνα και μεθοδικότητα το δεκάλεπτο έκλεισε στο +9 για τους Πειραιώτες.

Με ένα μικρό 4-0 του Ερυθρού Αστέρα (18-23) ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο στο Βελιγράδι. Ο ΜακΚίσικ πέτυχε τους πρώτους πόντους των Πειραιωτών στην δεύτερη περίοδο με τον δικό του… τρόπο για το 18-25. Οι «ερυθρόλευκοι» στη συνέχεια, απαντούσαν σε κάθε ξέσπασμα του Αστέρα. Τα κλεψίματα και οι σκληρές άμυνες έφερναν τους πόντους τρανζίσιον, με τελευταίο αυτό του Ράιτ που κάρφωσε άλλη μια μπάλα για το 21-30. Ο Γουίλιαμς Γκος συνέχισε από εκεί που το άφησε στο Βελιγράδι, με πολλή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση κρατώντας σε μια μίνι-απόσταση ασφαλείας (28-35) τον Ολυμπιακό. Στη συνέχεια, παρότι χαλάρωσε η ομάδα του Πειραιά, πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 42-39, έχοντας 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, αλλά και 8 λάθη.

Με τα τρίποντα των Παπανικολάου και Ουόκαπ για το 39-48 ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην «Beogradska Arena». Οι Σέρβοι παρέμεναν ζωντανοί στο παιχνίδι με μεγάλα σουτ και τα λάθη των Πειραιωτών, με τους Γκεντράιτις και Νέντοβιτς να πρωταγωνιστούν, με αποτέλεσμα να έχουμε ισοπαλία (52-52) 5 λεπτά πριν το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου. Ο Γκος με ένα μεγάλο τρίποντο «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες από τους 52 και έδωσε εκ νέου προβάδισμα (54-55) και στη συνέχεια ο Παπ να ευστοχεί άλλο ένα τρίποντο για το 54-58. H συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη για τους Πειραιώτες, καθώς η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε το μομέντουμ και κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς με το τρίποντο του Τεόντοσιτς (64-63) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Με ένα μίνι 4-0 σερί ο Ολυμπιακός πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (64-67) στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, με τους Μήτρου-Λονγκ και Ράιτ. Το παιχνίδι όσο περνούσε η ώρα και φτάναμε προς το τέλος του ήταν σκληρό με τον Ερυθρό να προσπαθεί να αποσυντονίσει τους Πειραιώτες και να τον κρατάει κοντά στο σκορ, με την βοήθεια επίσης των διαιτητών, με δύο φαλτσοσφυρίχματα τους κατά της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα. Αυτό όμως δεν πτόησε τον Θρύλο καθώς με μεθοδικότητα στην άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση και ένα Ράιτ να τον… πιεις στο ποτήρι στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασε τη διαφορά στους 6 (69-75), πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Ωστόσο στο τελευταίο τρίλεπτο, οι Σέρβοι κατάφεραν να ψαλιδίσουν τη διαφορά στους τρεις με μπροστάρη τον Μπολομπόι. Ο φοβερός Παπανικολάου τους έκοψε τη… διάθεση με ένα buzzer τρίποντο για το 75-81. Ο αρχηγός του Θρύλου και ο Ράιτ είχαν κάνει τη διαφορά για τον Ολυμπιακό στην τέταρτη περίοδο, όμως ο Ερυθρός Αστέρας έμενε σε απόσταση αναπνοής μέχρι το τελευταίο λεπτό, μέχρι που ισοφάρισε σε 84-84 σε 44’’ πριν το φινάλε. Όμως ο μαγικός Ράιτ με ένα τρίποντο (!) ξέρανε τους Σέρβους για το 84-87, με τον Ουόκαπ να διαμορφώνει το τελικό 86-89.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 39-42, 64-63, 86-89

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Τεοντόσιτς 6 (2/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 λάθη), Χάνγκα 19 (1/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νταβιντόβατς 1, Μίτροβιτς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Λάζιτς, Μπόλομποϊ 19 (8/10 δίποντα, 3/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ίλιτς, Νέντοβιτς 15 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκιεντράιτις 16 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Γκιλέσπι, Ντος Σάντος 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ράιτ 20 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 2, Μήτρου-Λονγκ 5 (1), Φαλ 4 (2/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπανικολάου 12 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπραζντέικις 3 (1), Πίτερς 9 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 7 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 21/40 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 11/14 βολές, 38 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 16 επιθετικά), 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/31 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 14/22 βολές, 27 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 9 επιθετικά), 27 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη, 23 φάουλ