Δεν πλήρωσε το... μάθημα ο Θρύλος

Κυριακή, 7 Απριλίου 2024 - 16:52

Έπαιξε με τη φωτιά ο Ολυμπιακός, αλλά δεν κάηκε. Κατάφερε με τον δύσκολο τρόπο να πάρει τη νίκη με 91-83 επί του Περιστερίου για τη 2η αγωνιστική του Top 6 της Basket League και ένα καλό μάθημα το οποίο δεν πλήρωσε.

Το Περιστέρι πολύ καλύτερο, πιο συγκεντρωμένο και με περισσότερη ενέργεια υποχρέωσε τους «ερυθρόλευκους» να κυνηγούν συνέχεια στο σκορ και να αδυνατούν να βρουν λύσεις επιθετικά. Είναι χαρακτηριστικό πως το Περιστέρι είχε σχεδόν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα την πρωτοπορία στο σκορ ακόμα και με διψήφιες διαφορές (+10 και +12, χάρη και στην τεράστια ευστοχία του στα τρίποντα με 53%, με τον Χουγκάζ να έχει 5/5) υποχρεώνοντας τους Πειραιώτες να κυνηγούν σπαταλώντας σημαντικά αποθέματα ενέργειας.

Ο... κανονικός Ολυμπιακός άρχισε να εμφανίζεται στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου. Με το σκορ 57-67 δύο λεπτά πριν το τέλος, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με τον Φαλ για να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με μονοψήφια διαφορά. Με καλή άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ και καλύτερες επιλογές στα σουτ, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξε ένα σερί 12-0 για να προηγηθεί για πρώτη φορά - μετά το 25-23 στην αρχή της δεύτερης περιόδου – με 69-67 και από εκεί και μετά δεν κοίταξε πίσω.

Η νίκη ήρθε, με τον δύσκολο τρόπο και πλέον οι Σκακιστής και οι παίκτες του μπορούν να επικεντρωθούν στο επερχόμενο ματς με τη Φενέρμπαχτσε για την 34η και τελευταία αγωνιστική της Euroleague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 43-52, 64-67, 91-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, κανένα λάθος σε 33 λεπτά), Κάναν 2 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Φαλ 10 (4/5 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Πίτερς 10 (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γουίλιαμς-Γκος 19 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιτ 18 (7/10 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 7 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ, ΜακΚίσικ 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 15 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Ράγκλαντ 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 9 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Χουγκάζ 18 (1/1 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ξανθόπουλος, Λοβ 11 (5/9 δίποντα), Πουλιανίτης 12 (3/4 τρίποντα), Κασελάκης 2 (0/5 σουτ), Ρένφρο 4, Ζούγρης

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/39 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 17/25 βολές, 35 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 15 επιθετικά), 25 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη, 16 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 16/32 δίποντα, 13/25 τρίποντα, 12/14 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη, 25 φάουλ