Τελείωσε με Άρη τώρα Πανιώνιος

Παρασκευή, 9 Μαΐου 2014 - 12:05

Εύκολη πρόκριση για τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Α1, καθώς τελείωσε με τον Άρη μετά από τη δεύτερη νίκη του με 74-59, αυτή τη φορά στη Θεσσαλονίκη!

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έκαναν και το καλύτερο ξεκίνημα, αλλά όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν τις στροφές τους. Το αρχικό 5-0 έγινε στην συνέχεια 12-8 με τρίποντο του Μάντζαρη με τους Θεσσαλονικείς ελέω της απουσίας του Βεζένκοφ να ψάχνουν την ταυτότητα τους στο παρκέ. Το δεκάλεπτο τελείωσε 17-8 με τον Ολυμπιακό να χτίζει σιγά σιγά την διαφορά του.

Στο ίδιο ακριβώς τέμπο ήταν και η συνέχεια για τους Πειραιώτες που στα πρώτα λεπτά λες και έκαναν αγγαρεία στο Αλεξάνδρειο. Με τον Σλούκα μπροστάρη ο Θρύλος προηγήθηκε 22-11 αλλά ο Αρης δίχως τον Βεζένκοφ στην αποστολή μείωσε με 22-15. Οι «ερυθρόλευκοι» έμεναν στην κυριαρχία τους και ο Πρίντεζης ανέβασε την απόσταση στους εννιά με τέσσερις σερί πόντους για το 29-20. Ο υπαρχηγός μάλιστα με τρίποντο έδωσε αέρα 12 πόντων στον Ολυμπιακό, με το ημίχρονο να λήγει 36-26 για τους «ερυθρόλευκους» που έπαιζαν με σβηστές τις μηχανές τους.

Προερχόμενοι από τα αποδυτήρια και με τον Μπαρτζώκα να είναι έξω φρενών από την παρουσία της ομάδας του, οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές. Ο Σπανούλης πήρε το όπλο του και γρήγορα η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους ενώ ο δέκατος πόντος του Περπέρογλου το έστειλε στο 56-34.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο διαδικαστικό. Οι Θεσσαλονικείς ήδη κοίταζαν την επόμενη μέρα και τις διακοπές τους, ενώ ο Μπαρτζώκας είχε την ευκαιρία να δει νέα πράγματα και να περάσει στο παρκέ και τον Χριστοδούλου. Από δίποντο του νεαρού και το καλάθι και φάουλ του Κόλινς πραγματοποιήθηκε το 71-52 ενώ ένα ακόμα τρίποντο του Πέτγουεϊ στην συνέχεια έκανε το 74-54.

Το τελικό σκορ ήρθε ομαλά με τον Ολυμπιακό πλέον να έχει στο μυαλό του το εμπόδιο του Πανιωνίου στους ημιτελικούς της Α1 και μετέπειτα την σειρά με τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 8-17, 26-36, 40-59, 59-74

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 10, Χαντ, Πελεκάνος 4, Γκίκας 5, Τσακαλέρης 6, Ασημακόπουλος 9, Πουλιανίτης, Χαρίσης 10, Λαρεντζάκης 9, Σαρικόπουλος 1, Μούρτος 5, Μήτογλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6, Ντάνστον 6, Σπανούλης 15, Περπέρογλου 10, Παπαπέτρου, Σλούκας 8 , Κόλινς 5 , Σίμονς 3 , Πρίντεζης 10 , Μάντζαρης 9 , Καββαδάς, Χριστοδούλου 2.

Το live της αναμέτρησης!

4ο δεκάλεπτο

10ο λεπτό: Τέλος αγώνα. Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη με 74-59 και θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο στα ημιτελικά.

8ο λεπτό: Οι ερυθρόλευκοι προηγούνται 74-56 με τρίποντο του Πέτγουεϊ.

6ο λεπτό: 68-52 για τον Ολυμπιακό με δίποντο του νεαρού Χριστοδούλου.

4ο λεπτό: 66-50 για τον Ολυμπιακό με τη βολή του Σίμονς. Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα λόγω της μεγάλης διαφοράς.

2ο λεπτό: 65-45 για τους ερυθρόλευκους με τρίποντα των Πέτγουεϊ και Σλούκα.

3ο Δεκάλεπτο

10ο λεπτό: Τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός προηγείται 59-40 με τρίποντο του Μάντζαρη.

8ο λεπτό: 56-36 για τους ερυθρόλευκους με τρίποντο του Περπέρογλου.

6ο λεπτό: 48-33 ο Ολυμπιακός με έξι συνεχόμενους πόντους του Σπανούλη.

4ο λεπτό: 42-33 για τον Ολυμπιακό πάλι με τον Περπέρογλου.

2ο λεπτό: 40-32 για τους Πειραιώτες με δίποντο του Περπέρογλου.

Ο Ολυμπιακός στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Πανιωνίου.

2ο Δεκάλεπτο

10ο λεπτό: 36-26 για τον Ολυμπιακό με σόου των Πρίντεζη και Ντάνστον. Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

8ο λεπτό: 27-20 ο Ολυμπιακός πάλι με τον Πρίντεζη.

6ο λεπτό: Οι ερυθρόλευκοι συνεχίζουν να είναι μπροστά με 25-18 με τη βολή του Πρίντεζη.

4ο λεπτό: Ο Ολυμπιακός προηγείται 22-13 με τρίποντο του Σλούκα.

2ο λεπτό: 11-19 το σκόρ με τον Άρη να μειώνει.

1ο Δεκάλεπτο

10ο λεπτό: Τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 17-8. Οι ερυθρόλευκοι μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα ανέβασαν ρυθμό και έχουν πάρει ένα σεβαστό προβάδισμα.

9ο λεπτό: Ανέβηκαν οι Πειραιώτες και προηγούνται με 14-8 με τρίποντο του Μάντζαρη και βολές του Σπανούλη.

6ο λεπτό: 7-4 προηγούνται οι ερυθρόλευκοι με βολές του Σπανούλη.

4ο λεπτό: 5-2 ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Σπανούλη, με τον Άρη να έχει πετύχει τους μοναδικούς του πόντους από τη γραμμή των βολών.

2ο λεπτό: Ο Ολυμπιακός προηγείται 2-0 με καλάθι του Ντάνστον.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε τους Σπανούλη, Κόλινς, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Ντάνστον.