Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Έφεραν με το «έτσι θέλω» τη σειρά στο 2-2

Κυριακή, 8 Μαΐου 2022 - 17:01

Διαιτησία-πρόκληση, φουλ έδρα, αλλά και κακή εικόνα Ολυμπιακού, έφεραν τη νίκη με 61-53 του Παναθηναϊκού, στον 2ο τελικό της Α1 Γυναικών. Και τη σειρά στο 2-2, η οποία πλέον μεταφέρεται στο ΣΕΦ, για την προσεχή Τετάρτη. Οι διαιτητές έδιναν κάθε επαφή, φάουλ υπέρ του ΠΑΟ και έσπρωξαν, με τις αποφάσεις τους αυτές, την κακή ομάδα των γηπεδούχων, σε νίκη. Ο Ολυμπιακός, δεν είχε απάντηση, παρά μόνο για ένα δεκάλεπτο, ενώ προς το φινάλε έχασε και την ψυχολογία του, από τα άστοχα σουτ, αλλά και τις διαιτητικές αποφάσεις… Είναι χαρακτηριστικό πως οι βολές ήταν 29-9 (!). Αυτό από μόνο του τα «λέει» όλα! Κάκιστη η διαχείριση του αγώνα από τη διαιτησία, άφηναν τις αθλήτριες των γηπεδούχων να παίζουν δυνατά αλλά από την άλλη σφύριζαν και την... αναπνοή. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη αποβολή για αθλήτρια του Παναθηναϊκού που έπαιζε και με πολύ μικρό rotation, ήρθε ένα λεπτό από το τέλος!

Ο Ολυμπιακός μπήκε μουδιασμένα στην επίθεση και δεν είχε ευστοχία στα πρώτα του σουτ. Η Πλουφ ήταν εκείνη, η οποία άνοιξε τον «χορό» στο σκοράρισμα. Όπως και στο πρώτο ματς, ο Παναθηναϊκός βασιζόταν πολύ στη Φιτζέραλντ. Ο Ολυμπιακός έδειχνε να προσπαθεί ιδιαιτέρως να παίξει κοντά στο καλάθι. Με Πλουφ ή Βίτολα. Η Αλεξανδρή άρχισε χαμηλά, αντί της Σταμολάμπρου. Ο Ολυμπιακός έπρεπε να βρει σουτ και από μακρινή απόσταση, ειδικά αν ο ΠΑΟ γύριζε σε ζώνη.

Στην άμυνα ο Ολυμπιακός έδειχνε να παίζει καλά και να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερο πρόβλημα. Όφειλε να είναι πιο προσεκτικός στην επίθεση, για να κόψει και τον ρυθμό του ΠΑΟ. Ο οποίος έπαιζε κατά 90% με Φιτζέραλντ και Ριντ. Η τελευταία έβαλε 6 πόντους σερί και έδωσε μικρό προβάδισμα στον ΠΑΟ, στα μισά του δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός δεν έμεινε πίσω. Πίεσε στην άμυνα και ανάγκασε σε λάθη τον ΠΑΟ, μένοντας κοντά στο σκορ. Καλό το ότι η ομάδα του Ζίμπαρτς δεν άφησε τον ΠΑΟ να ξεφύγει νωρίς στο ματς. Ο Θρύλος συνέχισε να προσπαθεί να παίξει πολύ με Βίτολα στη ρακέτα.

Με ένα τρίποντο της Χολμς ο ΠΑΟ ξέφυγε με 7 πόντους, λίγο πριν το 10λεπτο και ο Ολυμπιακός όφειλε άμεσα να κόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων για να συνεχίσει να μένει κοντά στο σκορ. Να μην αφήσει το ματς να «ξεφύγει» από νωρίς.

Το δεύτερο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός άρχισε το 2ο δεκάλεπτο με 4-0 σερί και το οποίο διεύρυνε με τη Χάμπλιν. Είχε την ευκαιρία μέχρι και να ισοφαρίσει νωρίς. Με τη Χάμπλιν να παίρνει πρωτοβουλίες και προσπάθειες, κοντά στο καλάθι, ο Θρύλος έκανε το σερί του… 10-0 και ξέφυγε με +3 περίπου στα 7 λεπτά πριν το ημίχρονο.

Ο Θρύλος άρχισε να ρολάρει και να βρίσκει πιο εύκολα καλάθια, ειδικά μέσα στη ρακέτα. Εκεί όπου η δύναμη πυρός του Θρύλου ήταν αδιαμφισβήτητη! Με Χάμπλιν και Βίτολα ο Ολυμπιακός έκανε κουμάντο στη ρακέτα και από εκεί έπαιρνε καλάθια, που τον έφεραν σε θέση οδηγού.

Ορισμένες κακές επιλογές στην επίθεση δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να κρατήσει πολύ το μικρό προβάδισμά του και ο ΠΑΟ επέστρεψε. Ο Θρύλος έπαιζε καλή άμυνα, πίεζε αρκετά, σε όλο το γήπεδο, αλλά έπρεπε να βρει περισσότερη ηρεμία στην επίθεση. Όπως είχε στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου. Αυτό προσπάθησε και να κάνει, με αλλαγές στην πεντάδα, ο Ζίμπαρτς. Η Πλουφ επανήλθε στο παρκέ. Δεν έπαιξε άλλο ο Ολυμπιακός με Βίτολα και Χάμπλιν.

Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετή ώρα στο όριο στα φάουλ και έπιασε τα 5 ομαδικά πριν το τελευταίο λεπτό. Η Σταμολάμπρου έδωσε προβάδισμα με +2 στον Ολυμπιακό, λίγο πριν το φινάλε του 2ου δεκαλέπτου. Προβάδισμα το οποίο όμως ο Ολυμπιακός δεν κράτησε, λόγω… βολών. Ο ΠΑΟ πήγε αρκετά στη γραμμή, αλλά δεν τις έβαζε. Τελικά η Φιτζέραλντ, με δύο εύστοχες, διαμόρφωσε το 31-31, αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με… τρία άστοχα τρίποντα. Η μπάλα έφτασε στα χέρια της Αλεξανδρή για το 1/4 και το προβάδισμα εκ νέου του Θρύλου. Με Πλουφ να παίρνει προσπάθειες και να βρίσκει πόντους κοντά στη ρακέτα. Η Σταμολάμπρου επανήλθε στο ματς. Για να οργανώσει και να πάρει επιθετικές προσπάθειες.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε πάλι να πηγαίνει εύκολα στις βολές. Γεγονός που προκάλεσε την αντίδραση του Ζίμπαρτς και ο οποίος δέχθηκε τεχνική ποινή και 3 εύκολες βολές ο ΠΑΟ, με τις οποίες ισοφάρισε σε 40-40. Διαρκείς και διαδοχικές κακές επιθέσεις εκατέρωθεν, με τους διαιτητές να αρχίζουν, όσο περνούσε η ώρα, να παίζει ολοένα και περισσότερο έδρα. Φάουλ που δεν δίνονταν, ή δίνονταν ανάποδα και τα… γνωστά.

Η αφλογιστία του Ολυμπιακού έδωσε το δικαίωμα στον κακό ΠΑΟ να βρει μερικούς πόντους και να πάρει μικρό προβάδισμα +3 στο δίλεπτο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Δεν ήταν καλός ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν έβρισκε σκορ εύκολα και ο ΠΑΟ, με μία αξιοσημείωτη διαιτητική… προστασία, κατάφερε να βρει μερικούς πόντους από βολές και να μπει μπροστά. Ο Ολυμπιακός με Πλουφ κατάφερε να μην επιτρέψει στις γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ και έμεινε στον ένα πόντο. Έχοντας ευκαιρία με τη Χάμπλιν να περάσει και μπροστά, δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του τρίτου. Δεν τα κατάφερε και η Λύμουρα με τρίποντο έκανε το 46-42.

Το φινάλε

Ο Ολυμπιακός άρχισε με 4-0 σερί και ισοφάρισε άμεσα σε 46-46. Έκτοτε, ο ΠΑΟ βρήκε 2 πόντους με… βολές της Ριντ, ως συνήθως, ενώ ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι κακός στις επιθέσεις του. Κακός ήταν και ο ΠΑΟ, αλλά ένα φάουλ εδώ, μια βολή εκεί, μια τεχνική ποινή πιο πέρα, οι «πράσινες» κατάφερναν να μένουν ελαφρά μπροστά στο σκορ… Ισχνό προβάδισμα και αν ο Θρύλος ήταν λίγο πιο προσεκτικός, μπορούσε να επιστρέψει και να το τελειώσει… Να φύγει με διπλό. Το προβάδισμα του Θρύλου με τη Βίτολα, στο 48-50, έστειλε τον ΠΑΟ ξανά στις βολές, με τη Ριντ… Ως συνήθως… Το ίδιο έργο συνεχίστηκε με τη Φιτζέραλντ, όταν η Ριντ πήγε στον πάγκο με 5 φάουλ. Σε κάθε επαφή δινόταν φάουλ υπέρ του ΠΑΟ, αλλά στο 1:51, οπότε η Χολμς έκανε φάουλ στη Ριντ, οι διαιτητές έδωσαν κλέψιμο! Κωμωδία…