Από τη Ρεάλ στη Μίλαν

Πέμπτη, 4 Οκτωβρίου 2018 - 19:14
Αρθρογράφος: Παύλος Σαχτούρης
ΠΑΥΛΟΣ ΣΑΧΤΟΥΡΗΣ

Στην αρχική ενδεκάδα του Ολυμπιακού για το ματς με την Μίλαν είναι ο Τουρέ. Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον μέσο από την Ακτή Ελεφαντοστού που επιστρέφει με τους «ερυθρόλευκους» στα κύπελλα Ευρώπης.

Με τον Γιάγια να αγωνίζεται ξανά με το Θρύλο σε ευρωπαϊκή διοργάνωση μετά από 12 χρόνια και 10 μήνες. Το τελευταίο ματς του Ιβοριανού μέσου με τον Ολυμπιακό ήταν στις 6 Δεκεμβρίου 2005, στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης». Με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Εκείνο το βράδυ οι «ερυθρόλευκοι» είχε νικήσει 2-1 τους «μερένχες» με ανατροπή και τον Τουρέ βασικό, αγωνιζόμενο για 90 λεπτά. Με τους Μπουλούτ (50') και Ριβάλντο (88') να σκοράρουν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η ισπανική ομάδα είχε προηγηθεί με τον Σέρχιο Ράμος (7').