Βασικός, εννοείται, ο Αγκιμπού

Δευτέρα, 10 Ιανουαρίου 2022 - 17:32

Τελειώνει ο ένας μπαίνει ο άλλος! Έτσι είναι η κατάσταση για τους παίκτες του Ολυμπιακού στο Κόπα Άφρικα.

Την Κυριακή τελείωσε ο αγώνας του Καμερούν με τον Πιέρ Κούντε να είναι βασικός και αμέσως άρχιζε το ματς του Γκάρι Ροντρίγκες με το Πράσινο Ακρωτήρι.

Δύο στα δύο είχαν την Κυριακή οι παίκτες του Ολυμπιακού και τη Δευτέρα ήταν το ίδιο σκηνικό.

Το μεσημέρι έπαιξε ως βασικός ο Παπέ Αμπού Σισέ στο ματς της Σενεγάλης, πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Ζιμπάμπουε, και αμέσως μετά έμπαινε στη μάχη του Κόπα Άφρικα ο Αγκιμπού Καμαρά.

Ο 20χρονος μεσοεπιθετικός του Θρύλου είναι βασικός στην ενδεκάδα της εθνικής Γουινέας, στην πρεμιέρα της στη διοργάνωση απέναντι στο Μαλάουι. Από τα φιλικά ματς προετοιμασίας έδειχνε ο Αγκιμπού πως θα είναι βασικός στο Κόπα Άφρικα και τώρα το βλέπουμε και στην πράξη.

Κόπα Άφρικα: 90λεπτος και παραλίγο σκόρερ ο Σισέ στο 1-0 της Σενεγάλης με τη Ζιμπάμπουε!

Ο σέντερ μπακ του Θρύλου δείχνει ότι και σε επίπεδο εθνικών ομάδων είναι σε εξαιρετική κατάσταση και βοήθησε να μείνει το μηδέν παθητικό στην πρεμιέρα. Νίκη για την ομάδα του, με πέναλτι του Μανέ!