«Βούλιαξαν» την ΑΕΚ στην Γλυφάδα!

Τετάρτη, 15 Φεβρουαρίου 2023 - 22:29

Από το κολυμβητήριο «Αντ. Δημητρόπουλος» πέρασε η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού, όπου είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στην ΑΕΚ. Οι αθλήτριες του Τσίριτς φιλοδώρησαν με 14 τέρματα τις «κιτρινόμαυρες», συνεχίζοντας το απόλυτο σε νίκες έπειτα από 15 αγωνιστικές πρωταθλήματος.

Κορυφαία η Μυριοκεφαλιτάκη με 3 γκολ, ενώ από δύο πέτυχαν οι Β. Πλευρίτου, Σάντα και Τορνάρου σημειώνοντας περισσότερα απ’ ότι ο αντίπαλος στον αγώνα. Έτσι οι «ερυθρόλευκες» συνεχίζουν απτόητες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

H αναμέτρηση:

O Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς, αφού προηγήθηκε με 12-0! Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, δέχθηκαν το πρώτο τους τέρμα στο 6:17 του τρίτου οκτάλεπτου! Πιο αναλυτικά, με την Μυριοκεφαλιτάκη να πετυχαίνει δύο γκολ και τις Β. Πλευρίτου, Τζωρτζακάκη, Σάντα και Ελευθεριάδου από ένα, ο Θρύλος «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με 6-0 προβάδισμα. Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» σκόραραν πέντε ακόμα γκολ, φτάνοντας στο 11-0, ενώ στο τρίτο οκτάλεπτο, η Σάντα «έγραψε» το 12-0 και η Μυριοκεφαλιτάκη το 13-1. Στην τελευταία περίοδο, η Χυδηριώτη πέτυχε το τελευταίο τέρμα του Ολυμπιακού, διαμορφώνοντας το τελικό 14-1.

Τα οκτάλεπτα: 0-6, 0-5, 1-2, 0-1

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μυριοκεφαλιτάκη (6:54), 0-2 Β. Πλευρίτου (6:18), 0-3 Μυριοκεφαλιτάκη (6:03), 0-4 Τζωρτζακάκη (4:19), 0-5 Σάντα (2:50), 0-6 Ελευθεριάδου (1:23)

2ο οκτάλεπτο: 0-7 Τορνάρου (7:27), 0-8 Ξενάκη (5:47), 0-9 Τριχά (3:53), 0-10 Τορνάρου (2:49), 0-11 Β. Πλευρίτου (0:05)

3ο οκτάλεπτο: 0-12 Σάντα (6:40), 1-12 Ντάστου (6:17), 1-13 Μυριοκεφαλιτάκη (1:15)

4ο οκτάλεπτο: 1-14 Χυδηριώτη (5:47)

ΑΕΚ (Μάρκο Μίτσιτς): Νίγκρο, ΜακΚένι, Πάτερου, Γεωργίου, Μπινιάρη, Καλαϊτζή, Γκίλλα, Φραγγελάκη, Ρουμελιώτη, Λιαπάκη, Ντάστου 1, Μιχαηλίδου, Φούντη, Φέλλα, Πετεινάτου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 1, Τριχά 1, Ξενάκη 1, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου, Τορνάρου 2, Β. Πλευρίτου 2, Σάντα 2, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου, Τζωρτζακάκη 1