Τεσσάρα στον Άρη (vid)

Τρίτη, 24 Νοεμβρίου 2015 - 10:55

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται στις 24 Νοεμβρίου του 1996 τον Άρη στο «Γ. Καραϊσκάκης», τον οποίο και νικάει με το εύκολο 4-0.

Οι «ερυθρόλευκοι», έχοντας σε καλή μέρα τον Ίλια Ίβιτς, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, έδειξαν την ανωτερότητά τους στον αγωνιστικό χώρο, δίχως να αφήσουν περιθώρια στον Άρη να ελπίζει.

Συγκεκριμένα, ο Ίβιτς στο 11ο λεπτό άνοιξε γρήγορα το σκορ για τον Θρύλο, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται έτσι.

Στην επανάληψη όμως, οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Μπάγεβιτς ανέβασαν ρυθμό και μέσα σε πέντε λεπτά κατάφεραν να σημειώσουν τρία τέρματα, με τους Τζόρτζεβιτς στο 64', Αλεξανδρή στο 68' και Ίβιτς ένα λεπτό αργότερα.

Να σημειώσουμε, πως το συγκεκριμένο ματς, ήταν για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» παίρνουν μια επιβλητική νίκη επί της ΑΕΚ με 5-1 στη Ν. Φιλαδέλφεια, στις 26 Νοεμβρίου 1972.

Έπιασε κορυφή ο «Τζόλε» (vid)

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Λα Κορούνια για την 5η αγωνιστική του Champions League, στις 23 Νοεμβρίου 2004, με τον αρχηγό να δίνει τη νίκη με 1-0 στους «ερυθρόλευκους».