Με Γκόγκιτς και Τζόλε (vid)

Τετάρτη, 25 Νοεμβρίου 2015 - 11:04

Μία πολύ μεγάλη νίκη παίρνει ο Ολυμπιακός στις 25 Νοεμβρίου 1998, απέναντι στην Πόρτο.

Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχονται την πορτογαλική ομάδα, της οποίας και επικρατούν με 2-1, για την 5η αγωνιστική της φάσης των «16» των ομίλων.

Σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ, ο Θρύλος μπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι, προσπαθώντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να πάρει κεφάλι στην αναμέτρηση.

Αυτό το καταφέρνει με τον Γκόγκιτς, ο οποίος στο 18ο λεπτό ντριπλάρει με εκπληκτικό τρόπο τον Ζόρζε Κόστα και «εκτελεί» τον Ρούι Κορέιρα για το 1-0.

Η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν καλή για τον Ολυμπιακό, που συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και τον πρώτο λόγο, κάτι που επιβεβαίωσε ξανά με το γκολ του Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς στο 55ο λεπτό με σέντρα-σουτ από φάουλ, με την μπάλα να περνάει απ' όλους και να καταλήγει στα δίχτυα.

Το μόνο που κατάφερε η Πόρτο, ήταν να μειώσει σε 2-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζλάτκο Ζάχοβιτς.

Οι «ερυθρόλευκοι» παίρνουν μια επιβλητική νίκη επί της ΑΕΚ με 5-1 στη Ν. Φιλαδέλφεια, στις 26 Νοεμβρίου 1972.

«Αναστέναξε» η Μπενφίκα (vid)

Σαν σήμερα το 2008, ο Ολυμπιακός έκανε ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια στην Ευρώπη και ξέσκισε την Μπενφίκα με 5-1.

Τεσσάρα στον Άρη (vid)

Οι «ερυθρόλευκοι» παίρνουν μια εύκολη νίκη επί του Άρη, στις 24/11/1996, με 4-0, χάρη στα γκολ των Ίβιτς, Τζόρτζεβιτς και Αλεξανδρή.

Έπιασε κορυφή ο «Τζόλε» (vid)

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Λα Κορούνια για την 5η αγωνιστική του Champions League, στις 23 Νοεμβρίου 2004, με τον αρχηγό να δίνει τη νίκη με 1-0 στους «ερυθρόλευκους».