Άλλο ένα Θρυλικό νταμπλ! (video)

Κυριακή, 28 Απριλίου 2019 - 08:01

Αμέτρητες είναι οι κούπες για τον Ολυμπιακό, μία από τις οποίες κατέκτησε σαν σήμερα το 2012.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 2-1 τον Ατρόμητο στην παράταση του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος και έτσι κατάφεραν να σηκώσουν το τρόπαιο.

Μάλιστα, οι Πειραιώτες είχαν εξασφαλίσει τη συγκεκριμένη χρονιά και τον τίτλο του ελληνικού πρωταθλήματος, φτάνοντας έτσι σε ακόμη ένα Θρυλικό νταμπλ.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 29’ με τον Ραφίκ Τζεμπούρ, ωστόσο, οι Περιστεριώτες ισοφάρισαν τον αγώνα στο 76’ με τον Ιγκλέσιας να στέλνει το ματς στην παράταση.

Στο 119’ ο Θρύλος λυτρώθηκε με τον Νταβίντ Φουστέρ να σημειώνει ακόμη ένα καθοριστικό γκολ, από αυτά που έχουν οδηγήσει όλους τους φίλους της ομάδας να τον αγαπούν και να τον έχουν στην καρδιά τους.

Ο πιστός στρατιώτης του Ολυμπιακού, λοιπόν, με μία πολύ ωραία κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Τοροσίδη «έγραψε» το 2-1 δίνοντας έτσι το Κύπελλο στον Θρύλο.

«Καθάρισε» σε ένα 10λεπτο...

Ο Ολυμπιακός σαν σήμερα το 2009 επικράτησε με 2-0 του Θρασύβουλου για την 30η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος.