Μια νίκη από το… τρεμπλ!

Δευτέρα, 23 Απριλίου 2018 - 00:33

Έτοιμες να γράψουν ιστορία είναι οι γυναίκες βόλεϊ του Ολυμπιακού καθώς απέχουν μόλις μία νίκη από την κατάκτηση του 6ου σερί πρωταθλήματος και του ιστορικού τρεμπλ φυσικά. Ο Ολυμπιακός λοιπόν επικράτησε με 3-0 σετ στη Μίκρα του Άρη και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών και θέλει ακόμα μία για την κατάκτηση του τροπαίου. Η στέψη θα γίνει τη Δευτέρα 30 Απριλίου (19:00) στο Ρέντη.

Από 20-17, 20-25 και προβάδισμα!

Στον αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε να χάνει με 6-2. Αυτή η εικόνα διατηρήθηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ με τις γηπεδούχες να οδηγούν στο σκορ (13-7, 14-8) και να πηγαίνουν με +4 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια με ένα 4-0 σερί ο Ολυμπιακός ισοφάρισε για πρώτη φορά μετατρέποντας το 16-11 σε 16-16. Ακολούθησε το επιμέρους 3-0 του Άρη για το 19-16 ο οποίος στη διαμόρφωσε το 20-17. Ωστόσο από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός με ένα εντυπωσιακό 8-0 σερί, αρχικά ισοφάρισε για δεύτερη φορά σε 20-20, πήρε το πρώτο προβάδισμα με 20-21 και το σετ με 20-25 κάνοντας το 1-0!

Νέο 7-0 σερί και 2-0!

Η έναρξη του δεύτερου σετ, ήταν πιο ισορροπημένη με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν και να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ. Οι «ερυθρόλευκες» πήγαν μπροστά με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά η ισορροπία συνεχίστηκε (10-10, 11-11, 12-12, 13-13, 14-14, 15-15 ) και ο Άρης ήταν αυτός που πήγε μπροστά με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ωστόσο η εικόνα άλλαξε αφού και πάλι ο Ολυμπιακός με νέο 7-0 μετέτρεψε το 16-15 σε 16-22 αποκτώντας τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του σετ το οποίο πήρε με 25-17 και έκανε το 2-0!

Κυριάρχησε και έφυγε με τη νίκη!

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-0, ο Άρης το μετέτρεψε σε 5-3 και πήγε μπροστά με +2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Όμως με 4-0 σερί το 8-6, μετατράπηκε σε 8-11 υπέρ των «ερυθρόλευκων» οι οποίες διατήρησαν σταθερά τον έλεγχο και το προβάδισμα το οποίο αύξαναν σταδιακά και πήγαν με +6 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (10-16). Στην εξέλιξη του σετ η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στο 25-17 και έφυγε νικητής από την έδρα του Άρη.

Τα σετ: 20-25 (23’), 17-25 (21’), 17-25 (22’)

1ο σετ: 8-4, 16-11, 20-21, 20-25

2ο σετ: 7-8, 16-15, 16-21, 17-25

3ο σετ: 8-6, 10-16, 16-21, 17-25

ΑΡΗΣ (Γ. Τσαϊρέλης): Γκλιγκόροβιτς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Πίτα 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Αλεξάκου 13 (11/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46%υπ.-23%αρ.), Σιμόν 12 (8/14 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 7 (1/5 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χουντίμα 6 (4/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41%υπ.-28%αρ.), Χίντζιου –λ (24%υπ.-8%αρ.)/Καθάριου, Γουγούση Κ. Γουγούση Α.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 10 (2/9 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Νιεμέρ 12 (6/15 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 56%υπ.-50%.), Πολ 13 (7/15 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 40%υπ.-40%αρ.), Λαμπρούση 6 (5/8 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 7 (3/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 13 (11/25 επ., 2 άσσοι), Κονόμη-λ (30%υπ.-25%αρ.).

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού αντιμετωπίσει στη Θεσσαλονίκη στις 19:30 τον Άρη, με τις «ερυθρόλευκες» να είναι αποφασισμένες να πάρουν τη νίκη, κάνοντας ακόμη ένα βήμα και για τον τίτλο του πρωταθλήματος.