Πρώτο βήμα για Γιουβέντους και Μπαρτσελόνα! (vids)

Πέμπτη, 11 Απριλίου 2019 - 00:10

Δύο ακόμα αναμετρήσεις για την προημιτελική φάση του Champions League υπήρχαν στο πρόγραμμα της Τετάρτης (10/4).

Η Γιουβέντους πήρε προβάδισμα πρόκρισης με το 1-1 της αναμέτρησης κόντρα στον Άγιαξ στην Ολλανδία. Οι Ιταλοί άνοιξαν το σκορ στο 45’ χάρη σε τέρμα του Κριστιάνο Ρονάλντο, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου με τέρμα του Νέρες.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Μπαρτσελόνα του Ερνέστο Βαλβέρδε πήρε μεγάλη νίκη στην Αγγλία κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0 χάρη σε αυτογκόλ του Λουκ Σο στο 12ο λεπτό.

Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ – Μπαρτσελόνα 0-1 (αυτ. 12’ Σο)

Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ: Ντε Χέα, Γιανγκ, Λιντελεφ, Σμόλινγκ, Σο, Νταλότ (74’ Λίνγκααρντ), ΜακΤόμινι, Φρεντ, Πογκμπά, Ράσφορντ (85’ Περέιρα), Λουκάκου (68’ Μαρσιάλ).

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέντο, Πικέ, Λενγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Ράκιτιτς, Σέρχιο Μπουσκέτς (93’ Αλενιά), Φελίπε Κοουτίνιο (65 Βιδάλ), Αρτούρ (66’ Σέρτζι Ρομπέρτο), Λουίς Σουάρες, Μέσι.

Άγιαξ – Γιουβέντους 1-1 (46’ Νέρες / 45’ Ρονάλντο)

Άγιαξ: Ονανά, Φέλτμαν, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταγλιαφίκο, Ντε Γιονγκ, Σένε, Ζιγές, Φαν Ντε Μπεκ, Νέρες,Τάντιτς

Γιουβέντους: Τσέτσνι, Άλεξ Σάντρο, Ρουγκάνι, Μπονούτσι, Κανσέλο, Ματουιντί, Πιάνιτς, Μπεντανκούρ, Ρονάλντο, Μάντζουκιτς, Μπερναρντέσκι

Δύο γκολ από τον Σεμπά! (vids)

Ο πρώην ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού σκόραρε και τα δύο τέρματα της Αλ Σαμπάμπ, στη νίκη με 2-1 κόντρα στην Αλ Μπατίν.