«Κατοστάρα» με σούπερ Μάλτση!

Σάββατο, 11 Μαρτίου 2017 - 21:57

Σαν σε προπόνηση η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού διέλυσε στο ΔΑΚ Γλυφάδας με 111-53 τον Πανιώνιο και έκανε το «18 στα 18» στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και πέτυχαν μια ακόμα επιβλητική νίκη. Πρώτη σκόρερ του παιχνιδιού ήταν Εβίνα Μάλτση, η οποία είχε 25 πόντους με 5/6 τρίποντα, 1/1 δίποντα και 8/8 βολές. Εξαιρετική ήταν και η Λικέντρα Τζόνσον, η οποία τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Ολυμπιακός είχε εντυπωσιακά ποσοστά στα τρίποντα ολοκληρώνοντας το αγώνα με 12/15.

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά και στην πρώτη περίοδο οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη πέτυχαν 46 πόντους! Οι νταμπλούχες έδειξαν από νωρίς τις άγριες… διαθέσεις τους και πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 75-27. Παρά τη μεγάλη διαφορά στο σκορ ο Ολυμπιακός δεν κατέβασε το πόδι από το γκάζι και το τελικό 111-53 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, αλλά και τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 46-17,26-10, 21-16, 15-10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή 3 (1), Σταμάτη 12 (2/3 τριπ.), Μπόνη 1, Χατζηνικολάου 10 (10 ασσιστ), Κάιζερ 14, Μάλτση 25 (5/6 τριπ.), Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 5 (1/1 τριπ.), Τζόνσον 24 (10 ριμπ.), Δημητράκου 11, Κοσμά 2, Φουράκη 4

Πανιώνιος ( Άγγελος Τσικλήρας): Πέτερσεν 14, Τσίκα, Χίλι 6, Τσιάδη 2, Μπότσαρη, Σταμπούρλου 3, Θεοδωρομανωλάκη 10, Στεφανίδου 6, Πατεράκη 6, Γρηγορίου 5, Μήτση, Τζόουνς 1

«Κάναμε πολύ καλή δουλειά»

Η Ελένη Καπογιάννη τόνισε ότι οι παίκτριές της στον αγώνα με τον Πανιώνιο είχαν πολλή διάθεση και ενέργεια στην άμυνα και αυτό τις βοήθησε να έχουν καλό ρυθμό και στην επίθεση.