Σοβαρεύτηκε και το καθάρισε…

Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου 2017 - 16:03

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού επικράτησε με 82-64 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, κάνοντας το 8 στα 8 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Το ξεκίνημα του Θρύλου ήταν καταστροφικό. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 11-0 για να σκοράρει για πρώτη φορά στο ματς η Μάζιτς με γκολ φάουλ για το 11-3. Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 7-0 για το 16-10 με τις Μάζιτς και Μακόλι να πρωταγωνιστούν. Η είσοδος της Μάλτση και το επιθετικό της ταπεραμέντο βοήθησαν για να πάει το παιχνίδι στο 25-17 στο δεκάλεπτο, με τις «ερυθρόλευκες» να δείχνουν σημάδια ανάκαμψης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός αποφάσισε να παίξει άμυνα. Αντερσον και Μάλτση ήταν ο λόγος της ανάκαμψης και με πόντους τους οι νταμπλούχες Ελλάδος μείωσαν σε 27-22. Μάλιστα η Μάλτση με δίποντο έφτασε το παιχνίδι στο 27-24 και η Αντερσον με ντράιβ στο 27-26.

Στο ξέσπασμα του Πανιωνίου και το 32-28 στη Νέα Σμύρνη, απάντησε ξανά ο Ολυμπιακός με τη Μάλτση να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα της (32-33) με τρίποντο και η Μάζιτς να ολοκληρώνει το 9-0 σερί του Θρύλου για το 32-37.

Ένα γκολ φάουλ της Σωτηρίου και δύο βολές της Χατζηνικολάου έδωσαν το +8 για τις «ερυθρόλευκες» (34-42), για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια στο 39-45 που διαμορφώθηκε με έμμεσο τρίποντο της Καλτσίδου.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν ανώτερος και κατάφερε να έχει υπέρ του το προβάδισμα.

Το δίποντο της Μακόλι και η Καλτσίδου έκαναν το 39-49 ενώ και πάλι η Αμερικανίδα σκόραρε για το 41-51. Παρά το 46-51 από την Σπαθάρου, η Αντερσον σκόραρε για το 48-56 και το 52-58, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 52-60 με ένα ακόμα δίποντο η Αμερικανίδα γκαρντ.

Η τελευταία περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους από τις Αντερσον και Σταμάτη, με την Αμερικανίδα να είναι ασταμάτητη κάνοντας το 54-67. Η Μάζιτς έδωσε αέρα 15 πόντων (56-71) και η Μακόλι με δίποντο το 61-75 με τον Θρύλο να φεύγει αλώβητος και από τη Νέα Σμύρνη και πλέον να στρέφει το ενδιαφέρον του στο Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 39-45, 52-60, 64-82 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσικλήρας): Τζόνσον 14, Τσίκα, Σπαθάρου 17, Χέιλι 17, Θεοδωρομανωλάκη 2, Στεφανίδου 5, Γρηγορίου 2, Μπόνη 7. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Μάζιτς 14 (1/1 τρ. 3 ριμπ), Σταμάτη 6 (2/2 τρ), Σπυριδοπούλου, Χατζηνικολάου 4, Μπαλτά, Μάλτση 13 (3/4 τρ, 4 ριμπ), Νικολοπούλου (6 ασ, 2 ριμπ), Χαλιβέρα, Σωτηρίου 3 (3 ριμπ), Καλτσίδου 8 (4 ριμπ), Αντερσον 18 (9/12 διπ, 4 κλεψ), Μακόλι 16 (7/13 διπ, 5 ριμπ)

Το live της αναμέτρησης:

«Ηταν ένα καλό τεστ ενόψει Σέπσι»

Η Ιβόν Αντερσον μίλησε για τη νίκη επί του Πανιώνιο και τόνισε ότι οι «ερυθρόλευκες» πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στο ματς με την Σέπσι για το μπαράζ του Eurocup.