Τον… έσφαξαν στο φινάλε...

Σάββατο, 4 Νοεμβρίου 2023 - 16:20

.

Δικό του παιχνίδι έχασε ο Ολυμπιακός μέσα στη Λεωφόρο κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκες» βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού, αλλά… αυτοκτόνησε στο τέλος με τις επιλογές της και έχασε το πρώτο ντέρμπι, αλλά έχει το πάνω χέρι στο πλεονέκτημα έδρας, καθώς με οποιαδήποτε νίκη πάνω από 1 πόντο, ο Θρύλος είναι από πάνω.

Φυσικά δεν έλειψε η διαιτητική εύνοια για τις «πράσινες», όπου σπρώχτηκαν με σημαντικές αποφάσεις σε κρίσιμα σημεία και έμειναν στο παιχνίδι, το διάστημα που η ομάδα του Θάνου Νίκλα έδειχνε να διατηρεί το προβάδισμα της. Για παράδειγμα, στην τελευταία φάση του ματς, δεν δόθηκε φάουλ πάνω στην Μόρισον, ενώ, έχουν προηγηθεί άλλα δύο πάνω στην Χριστινάκη. Επίσης, για ακόμη μια φορά αυτό η στρούγγα φιλοξένησε έναν ντέρμπι «αιωνίων», μπορεί να μην έγινε σήμερα κάτι κραυγαλέο από τους ανεγκέφαλους χούλιγκαν του ΠΑΟ, αλλά «τηρήθηκαν» κατά γράμμα τα μέτρα ασφαλείας, με υπεράριθμο κόσμο μέσα σε ένα τόσο μικρό γήπεδο.

Με αφορμή την απόλυτη σιωπή των Κυβερνώντων στις απίστευτες καταγγελίες του Μιχάλη Κουντούρη, κάθε ήττα των Πειραιωτών από τους αποδεδειγμένα «φοροφυγάδες» θα είναι αφιερωμένη στους κυρίους υπουργούς Χατζηδάκη και Βρούτση που ακόμα δεν έχουν ασχοληθεί και «πίνουν» στην υγειά των κορόιδων.

Ο αγώνας:

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-0 μέχρι τα 8:32, με την Βίτολα να σημειώνει με τρίποντο το 7-3 (7:37) και την Χριστινάκη να πετυχαίνει το 7-5 (6:35). Μέχρι τα 4:43 οι γηπεδούχες έφτασαν στο 10-5, όμως ο Ολυμπιακός μείωσε σε 10-8 με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (4:25) και ισοφάρισε για πρώτη φορά με δίποντο της Γουίλιαμς (3:48) σε 10-10. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν ένα 6-0 σερι για το 16-10 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Ο Θρύλος απάντησε στην έναρξη της 2ης περιόδου και με 5-0 σερί, που προήλθε από δίποντο της Μόρισσον (9:59) και τρίποντο της Σπυριδοπούλου μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά για το 16-15. Οι γηπεδούχες με δυο εύστοχες βολές της Σωτηρίου πήγαν στο 18-15, όμως το τρίτο ερυθρόλευκο τρίποντο αυτή τη φορά από τη Βίτολα έφερε την ισοπαλία για δεύτερη φορά στο 18-18 (7:24). Ακολούθησε ένα δίποντο από τις πράσινες, όμως ο Θρύλος με μια εύστοχη βολή της Χριστινάκη και τρίποντο της Νικολοπούλου, ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 22-21 στα 5:51. Η Ελεάννα Χριστινάκη με δίποντο για το επιμέρους 5-14 έγραψε το 24-21 υπέρ του Θρύλου στα 5:09 με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν με την Θεοδωρομανωλάκη (4:43). Η Χριστινάκη με νέο δίποντο έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού για το 24-26 (4:21), η Νικολοπούλου με το δεύτερο προσωπικό της τρίποντο έγραψε το 24-29 (3:56) και η Βίτολα διεύρυνε στο +7 το προβάδισμα για το 24-31 στα 3:19. Οι γηπεδούχες μείωσαν με την Τζόουνς σε 27-31 (1:29), όμως η Γουίλιαμς απάντησε άμεσα για το 27-33 (1:15) με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, με δυο δίποντα της Νικολοπούλου (27-35) και της Γούιλιαμς (29-37) ο Θρύλος αύξησε στο +8 τη διαφορά του μέχρι τα 7:52. Στην εξέλιξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχες μείωσαν σε 36-40 μέχρι τα 4:55 και πλησίασαν στο καλάθι για το 38-40 στα 3:20. Η Ελεάννα Χριστινάκη με τρίποντο σταμάτησε το σερί των γηπεδούχων γράφοντας το 38-43 στο 1:47, με την Γουίλιαμς να πετυχαίνει με δυο εύστοχες βολές το 38-45 στα 51’’. Η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 40-45, ύστερα από δίποντο της Αλεξανδρή.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με μια εύστοχη βολή της Καρλάφτη η οποία έγραψε το 40-46. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι τα 6:23, όταν μείωσαν οι πράσινες σε 44-46 με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν σε 46-46 στα 5’. Η Μόρισσον απάντησε άμεσα δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (46-48), αλλά στην επόμενη φάση, με τρίποντο των πράσινων ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά μετά από πολύ ώρα για το 49-48. Ο Θρύλος απάντησε ξανά με τον ίδιο τρίποντο αφού η Μόρισσον με τρίποντο έγραψε το 49-51 (4:06) για να ακολουθήσει η ισοφάριση σε 51-51 (3:28). Η Μόρισσον με δυο εύστοχες βολές και 5 σερί προσωπικούς πόντους έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 51-53 στα 2:57. Στο 1:11 πριν τη λήξη με τρίποντο οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 54-53, όμως η Νικολοπούλου με ωραία ατομική προσπάθεια έγραψε το 54-55 στα 40’’. Στην επόμενη επίθεση είχαμε νέα ανατροπή αφού η Τζόουνς σημείωσε το 56-55, με 26’’ να απομένουν για τη λήξη του ματς. Στον υπολειπόμενο χρόνο, ο Θρύλος δεν βρήκε το καλάθι της ανατροπής με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-10, 27-33, 40-45, 56-55

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Μόρισον 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Γουίλιαμς 12 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Σπυριδοπούλου 6 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Νικολοπούλου 10 (2/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Καρλάφτη 1, Διέλα, Βίτολα 10 (2/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 μπλοκ) , Χριστινάκη 10 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Κολλάτου

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 12/39 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 7/10 βολές, 44 ριμπάουντ ( 11 επιθετικά - 33 αμυντικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 14 λάθη

Κορυφαία για τον Ολυμπιακό, ήταν η αρχηγός Αγγελική Νικολοπούλου με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, εξαιρετική η Βίτολα με 10 πόντους (παρά την αστοχία της κοντά στο καλάθι) και 11 ριμπάουντ, σε ρηχά νερά η Χριστινάκη (10π.) και αδύναμος κρίκος σε ακόμα μια αναμέτρηση η Μόρισον.