Πήρε την κρίσιμη «μάχη» και πάει δυναμικά για Final 4!

Τετάρτη, 20 Μαρτίου 2024 - 20:49

Oμάδα για Final 4 ο Θρύλος, που παρά τα προβλήματα τραυματισμών που αντιμετώπισε το προηγούμενο διάστημα (και τα οποία στοίχισαν στο ματς με τη Φερεντσβάρος στη Βουδαπέστη) και τη σημαντική απουσία του Νικολαΐδη από το σημερινό ματς, κέρδισε στο Παπαστράτειο την Μπαρτσελονέτα με 10-7! Στο πιο κρίσιμο ματς της σεζόν, ο Θρύλος πέτυχε μια τεράστιας σημασία νίκης επί της ισχυρής ισπανικής ομάδας και έχει μπροστά του δύο πολύ καθοριστικά παιχνίδια για την πρόκριση στην επόμενη φάση, απέναντι σε Μπρέσια (εκτός, 3/4) και Φερεντσβάρος (εντός, 23/4).

Οι Πειραιώτες με κορυφαίους τους Γενηδουνιά και Μπίγιατς έδειξαν τα... δόντια τους και με ανάλογες εμφανίσεις μπορούν να αποκτήσουν τον πρώτο λόγο για να βρεθούν στην τελική φάση. Φυσικά ο όμιλος έχει πολύ δρόμο ακόμα, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι μπορούν να τα καταφέρουν, ειδικά από τη στιγμή που το επόμενο διάστημα θα είναι πλήρεις.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και στην πρώτη του επίθεση (7:04), άνοιξε το σκορ (1-0), με τον Γενηδουνιά από την περιφέρεια. Η Μπαρτσελονέτα ισοφάρισε (1-1), αλλά η «απάντηση» των νταμπλούχων Ελλάδας ήταν άμεση, με τον Λόντσαρ να κάνει το 2-1, στο 5:16 και τον Γενηδουνιά το 3-1, στο 4:35. Με το τρίτο του προσωπικό τέρμα, στο 3:38, ο Γενηδουνιάς «έγραψε» το 4-2, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο. Στο ξεκίνημα (7:18) της δεύτερης περιόδου, ο Δερβίσης αξιοποίησε το αριθμητικό πλεονέκτημα και έδωσε «αέρα» τριών γκολ (5-2) στον Θρύλο, ο οποίος ξέφυγε με +4 (6-2), με νέο «χτύπημα» του Γενηδουνιά, τρία λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου! Ο Μπίγιατς πραγματοποίησε μία ακόμη σπουδαία απόκρουση, αυτή τη φορά σε εκτέλεση πέναλτι, κρατώντας το 6-2, με το οποίοι «έκλεισαν» τη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι».

Καλύτερα ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο η ισπανική ομάδα, αφού στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, μείωσε σε 6-4. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, έβαλε «στοπ» στο σερί (0-2) των Ισπανών, με τον Δήμου να «βρίσκει» δίχτυα (3:40) και να επαναφέρει το +3 (7-4). Νέο γκολ του Δήμου και +4 ξανά (8-4) οι νταμπλούχοι, 32 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του τρίτου οκτάλεπτου. Ο Θρύλος «μπήκε» νωθρά στην τέταρτη περίοδο και δέχθηκε δύο γκολ (8-6) από την ομάδα της Βαρκελώνης, αλλά στο 4:18, ο Βάμος «απάντησε» (9-6). Ο Γενηδουνιάς ήταν και αυτός που «υπέγραψε» τη νίκη των «ερυθρόλευκων», αφού στο 0:50, πέτυχε το πέμπτο του προσωπικό γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 10-7.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-0, 2-2, 2-3

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 7:04), 1-1 Σαναούγια (π/π, 5:44), 2-1 Λόντσαρ (φουνταριστό, 5:16), 3-1 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 4:35), 3-2 Μπιέλ (περιφέρεια, 4:13), 4-2 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 3:38)

2ο οκτάλεπτο: 5-2 Δερβίσης (π/π, 7:18), 6-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 3:07)

3ο οκτάλεπτο: 6-3 Μουνιαρίθ (περιφέρεια, 6:15), 6-4 Μουνιαρίθ (περιφέρεια, 5:18), 7-4 Δήμου (δύο μέτρα, 3:40), 8-4 Δήμου (κόντρα, 0:32)

4ο οκτάλεπτο: 8-5 Παβιγιάρ (π/π, 7:38), 8-6 Μουνιαρίθ (περιφέρεια, 6:41), 9-6 Βάμος (πέναλτι, 4:18), 9-7 Περόνε (πέναλτι, 1:17), 10-7 Γενηδουνιάς (κόντρα, 0:50)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ 1, Βάμος 1, Γενηδουνιάς 5, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Αλαφραγκής, Δήμου 2, Γκίλλας, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς

Μπαρτσελονέτα (Ελβις Φάτοβιτς): Αγκίρε, Φαμέρα, Σαναούγια 1, Μουνιαρίθ 3, Ντε Τόρο, Λαρούμπε, Παβιγιάρ 1, Πολ, Τάουλ, Περόνε 1, Μπιέλ 1, Ζόβιτς, Πόρτερ