Ο «πιστολέρο» ξαναχτύπησε (vid)

Τρίτη, 29 Νοεμβρίου 2016 - 12:10

Ένας μεγάλος σκόρερ, ένας πολύ σπουδαίος επιθετικός, ο Κώστας Μήτρογλου έμελλε να είναι ο πρωταγωνιστής του ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΠΑΟ, σαν σήμερα το 2009.

Ο Έλληνας επιθετικός σημείωσε δύο τέρματα και ο Θρύλος πήρε τη νίκη με 2-0 .

Την αρχή την έκανε στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου. Εκεί που οι «πράσινοι» νόμιζαν πως όλα είχαν κυλήσει καλά για τους ίδιους, τότε… χτύπησε ο Μητρογκόλ.

Στην πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ζαϊρί σέντραρε από τα δεξιά και ο Μήτρογλου με ένα φανταστικό γυριστό σουτ «έγραψε» το 2-0.

Στο 72’ ο Έλληνας φορ λίγο έλειψε να πετύχει το χατ τρικ έπειτα από σέντρα και πάλι του Ζαϊρί.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το σκορ να παραμένει στο 2-0 και τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν ακόμη μία μεγάλη νίκη στην κούρσα προς το πρωτάθλημα.

Ολοκληρωτική... πεντάρα (vid)

Σαν σήμερα το 2008 ο Ολυμπιακός έκανε ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια στην Ευρώπη και συνέτριψε με 5-1 την ομάδα της Μπενφίκα.

Η Κούλα… γεύτηκε και την 5άρα (vid)

Σαν σήμερα, το 1972, ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ με 5-1, μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια. Από τότε είχαν ξεκινήσει οι 3άρες, οι 4άρες, οι 5άρες και οι 6άρες.