Σούπερ Καπ και... νταμπλ!

Πέμπτη, 29 Μαΐου 2014 - 14:46

Ο τελικός του Σούπερ Καπ γίνεται σχεδόν αμέσως μετά την ολοκλήρωση πρωταθλήματος και Κυπέλλου, ώστε η εθνική ομάδα να ξεκινήσει την προετοιμασία της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1980. Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός νικά την κυπελλούχο Καστοριά με 4-3 σε ένα παιχνίδι συγκλονιστικό ως προς την εξέλιξή του.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγούνται με 2-0 χάρη στα γκολ του Τόμας Άλστρομ, στο 5’ και στο 19’, ενώ 14 λεπτά είναι ο χρόνος που χρειάζεται για να μπουν και τα υπόλοιπα γκολ του ματς, που είναι πέντε στον αριθμό!

Ο Μπάκης μειώνει σε 2-1 στο 70’, ένα λεπτό αργότερα ο Ξανθόπουλος κάνει το 3-1, αλλά στο 76’ ο Κόπανος και στο 82’ ο Βοϊτσίδης φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα για τους «γουναράδες». Ο Ολυμπιακός έχει την τελευταία κουβέντα με τον Γιώργο Κοκολάκη που σκοράρει στο 84’ και φέρνει τον τίτλο στον Πειραιά.

Εννιάρα στον ΟΦΗ!

Σαν σήμερα η μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού με 9-0 επί της ομάδας του ΟΦΗ για το Κύπελλο Ελλάδας.