Σαρώνει τα χρυσά ο Χρήστου!

Σάββατο, 7 Απριλίου 2018 - 22:32

Σε εξαιρετική κατάσταση είναι ο Απόστολος Χρήστου και το δείχνει με τις κούρσες και τις επιδόσεις του, στο Γκόλντεν Τουρ «Καμίλ Μουφά» που διεξάγεται στη Μασσαλία. Ο Πρωταθλητής του Θρύλου κατέκτησε ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο.

Μετά την πρώτη θέση στα 50μ. ύπτιο, μια ακόμα πρωτιά για τον «ερυθρόλευκο» κολυμβητή. Αυτή τη φορά στα 100μ. ύπτιο. Τερμάτισε με χρόνο 53.82 και με την επίδοση αυτή έπιασε και το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, που ήταν 54.36.

Ο κολυμβητής των «ερυθρολεύκων» έγινε ο πρώτος Έλληνας αθλητής που «τσέκαρε» το εισιτήριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης που θα γίνει στη Γλασκόβη.

Στον πρωινό προκριματικό ο Χρήστου είχε κάνει χρόνο 54.56, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Ο 22χρονος πρωταθλητής θα ολοκληρώσει την παρουσία του στη Γαλλία ανήμερα του Πάσχα, όταν και θα κολυμπήσει και στα 200μ. ύπτιο.

Τα σάρωσε όλα ο Χρήστου (pic)

Το τρίτο του χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στους αγώνες της Μασσαλίας ο κολυμβητής του Ολυμπιακού. 2ος ο Αλυφαντής, στον τελικό και η Μάτσα.