Αήττητος σε ενα ακομα Final 4

Κυριακή, 22 Οκτωβρίου 2017 - 20:02

Την πρόκριση στο Final 4 του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», εξασφάλισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-0 σετ (25-20, 25-20, 28-26) της Κηφισιάς στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη». Οι Πειραιώτες «ντούμπλαραν» τις νίκες τους και μετά την επικράτηση με 3-0 σετ κόντρα στον Ηρακλή την Παρασκευή, έκαμψαν την αντίσταση της ομάδας των βορείων προαστίων.

Στο πρώτο σετ ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά και απέκτησε το προβάδισμα πηγαίνοντας μπροστά με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, ύστερα από επίθεση του Γερούν Ράουβερντικ από την πίσω ζώνη. Τη διαφορά αυτή του +4 τη διατήρησαν μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12) για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι σε 16-14. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ράουβερντικ, σταμάτησε το μικρό σερί της Κηφισιάς για το 17-14 υπέρ του Θρύλου, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά (18-17). Στο σημείο αυτό με δυο διαδοχικούς πόντους από τον Τόντορ Αλεξίεφ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 20-17. Ακολούθησαν δυο ακόμα σερί πόντοι από τον Ράουβερντικ για το 22-18 ενώ δια χειρός Πετρέα προήλθε το 22-19. Το σετ τελείωσε με 25-20, υπέρ του Θρύλου ύστερα από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Νίκου Ζουπάνη.

Το δεύτερο σετ στο ξεκίνημα ήταν πιο κλειστό και με μικρότερες διαφορές. Παρ' όλα αυτά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που οδηγούσε στο σκορ και πήγε μπροστά με 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ύστερα από επίθεση σε πρώτο χρόνο του Πετρέα. Η Κηφισιά μείωσε σε 11-10 αλλά με ένα σερί 3-0 και επίθεση του Ράουβερντικ από την πίσω ζώνη οι Πειραιώτες έφτασαν στο 14-10 και διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ το προβάδισμα για το 25-20, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 2-0.

Μέχρι τα μέσα του 3ου σετ οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονταν πίσω στο σκορ και πήγαν με -2 στα (6-8, 14-16) δυο τεχνικά τάιμ άουτ. Με δυο σερί πόντους του Μίκο Οϊβάνεν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 17-17 στη διάρκεια του τρίτου σετ. Στη συνέχεια ο Τόντορ Αλεξίεφ κέρδισε το μονό μπλοκ της Κηφισιάς και έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Θρύλο (18-17) και ο ίδιος διαμόρφωσε το 19-17 στην επόμενη φάση. Έτσι οι Πειραιώτες μετέτρεψαν το 15-17 σε 19-17 με ένα σερί 4-0 παίρνοντας τον έλεγχο του σετ. Από κει και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 23-23 με το οποίο ισοφάρισε η Κηφισιά αλλά μετά από λάθος του Σαρνέκι διαμόρφωθηκε το 24-23. Ο Σονάρι ισοφάρισε εκ νέου σε 24-24 και οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 26-26. Από σερβίς στο φιλέ του Σαρνέκι προήλθε το 27-26 και από μπλοκ του Ανδρεάδη το 28-26 με το οποίο ο Θρύλος έφτασε στη νίκη με 3-0.

Τα σετ: 3-0, 25-20 (24'), 25-20 (25'), 28-26 (32')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-18, 25-20

2ο σετ:8-6, 16-13, 21-16, 25-20

3ο σετ: 6-8, 14-16, 21-19, 28-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 19 (16/23 επ., 3 άσσοι), Πετρέας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (3/6 επ., 1 μπλοκ) Ντρζίζγκα 1 ( 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (9/14 επ., 64%υπ.-36%αρ.), Ραούβερντικ 9 (9/11 επ. 57%υπ.-50%αρ.), Στεφάνου -λ (69%υπ.-62%αρ.)/ Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής, Δαρίδης -λ

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Λιβαθηνός , Σαρνέκι 12 (10/23 επ., 2 μπλοκ), Χαντ 11 (10/15 επ., 21%υπ.-14%αρ., 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 12 (12/17 επ., 57%υπ.-41%αρ.), Σουλτανόπουλος 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Σονάρι 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Κάπελας -λ (73%υπ.-64%αρ.)/Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης

Δείτε το βίντεο της αναμέτρηση:

«Είμαστε ικανοποιημένοι»

Ο προπονητής της ανδρικής ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, στις δηλώσεις του μετά το ματς με την Κηφισιά, τόνισε ότι κατά γενική ομολογία είναι ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του.

«Ο Θρύλος ανάμεσα στους κορυφαίους της Ευρώπης»

Αρκετές από τις εισηγήσεις των ανθρώπων του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού, ασπάστηκε η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Υγρού Στίβου, προκειμένου να αναβαθμιστεί το Champions League, και γενικότερα οι διοργανώσεις της LEN, όπως τόνισε στις δηλώσεις της η Γενική Γραμματέας του Ερασιτέχνη, Χριστίνα Τσιλιγκίρη.

Πάνοπλος για την πρόκριση

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Θρύλου θα υποδεχθεί το απόγευμα της Κυριακής την Κηφισιά, με στόχο τη νίκη, με την οποία θα σφραγίσει την πρόκρισή της στο Final 4 του Λιγκ Καπ.