Ασταμάτητος και στην Αλεξανδρούπολη

Σάββατο, 13 Ιανουαρίου 2018 - 20:05

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, επικράτησε και του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη με 3-1 σετ και έτσι έκανε το 13 στα 13 στο πρωτάθλημα της Volleyleague, πράγμα που τη διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, πλέον στρέφει την προσοχή της στην αναμέτρηση της ερχόμενης Τετάρτης στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη "Μελίνα Μερκούρη" (18:00), κόντρα στη Λοκομοτίβ Μπακού, στην πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων, για τη φάση των "16" του CEV Challenge Cup.

Όσον αφορά το ματς, ο Ολυμπιακός έκαμψε τη σθεναρή ομολογουμένος αντίσταση του Εθνικού, με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο σετ, με τον Θρύλο να καταφέρνει να πάρει διαφορά πέντε πόντων (17-21), και τελικά να κατακτά το σετ με 24-26.

Στο δεύτερο υπήρξε ένα νεκρό διάστημα, το πρώτο για την φετινή αγωνιστική περίοδο, με την ομάδα της Αλεξανδρούπολης να καταφέρνει να προηγήτε με 11-6 και μην χάνοντας καθόλου το προβάδισμα να το κατακτά με 25-21. Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη απώλεια σετ για τον Ολυμπιακό, στο φετινό πρωτάθλημα, μετά το πέρας 13 αγωνιστικών. Να θυμίσουμε οτι το πρώτο ήταν στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Η συνέχεια στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» άνηκε εξ' ολοκλήρου στο Θρύλο ο οποίος δεν έδωσε το δικαίωμα στα επόμενα δυο σετ στον αντίπαλο να αμφισβητήσει την ανωτερότητα του. Στο ξεκίνημα του 3ου σετ στην Αλεξανδρούπολη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-2 και πήγε μπροστά με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η διαφορά ανέβηκε στους τέσσερις πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12), για να φτάσουν οι Πειραιώτες στην κατάκτηση του σετ με 25-23 κάνοντας το 2-1 στον αγώνα.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα από την αρχή και δεν άφησε σε κανένα σημείο τον αντίπαλο του να πιστέψει ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Το συν δυο (6-8) της πρώτης τεχνικής διακοπής έγινε πολύ γρήγορα 11-7 και 16-10 για τους Πειραιώτες. Το τελικό 15-25 σφράγισε μια ακόμα νίκη του Θρύλου τη φετινή χρονιά που βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Tα σετ: 3-0 σε 1.47, 24-26 (29'), 25-21, (27'), 23-25 (29'), 15-25 (22')

1ο σετ: 7-8, 16-15, 17-21, 24-26

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-15, 25-21

3ο σετ: 7-8, 12-16, 21-20, 23-25

4ο σετ: 6-8, 10-16, 13-21, 15-25

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Σάκης Μουστακίδης): Παγιάν 20 (19/37 επ., 1 άσσος), Χατζόπουλος 9 (3/5 επ., 6 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (1 άσσος), Βελίσκοβιτς 13 (12/31 επ., 1 άσσος, 41%υπ.- 24%αρ.), Χριστοφάς 9 (4/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 11 (8/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53%υπ.- 40%αρ.), Κονταστάθης -λ (59 %υπ.- 35%αρ.), Χαραλαμπίδης, Καβαρατζής, Μπίκος -λ,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Oϊβάνεν 15 (12/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 14 (6/10 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 100% υπ., 50 αρ.), Μπέμε 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ), , Αλεξίεφ 16 (16/22 επ., 61%υπ.- 35%αρ.), Ραούβερντινκ 10 (8/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62%υπ.- 46%αρ.), Στεφάνου –λ (64%υπ.- 43%αρ.)
/ Ζουπάνης 3 (3/5 επ.), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/3 επ. 2 μπλοκ), Ντρζίζγκα, , Δαρίδης -λ.

Με Ευρωπαϊκό αέρα!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού δεν βρήκε αντίσταση ούτε από τον Α.Ο. Θήρας, επικράτησε με 3-0 σετ και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας της Volleyleague.

«Τώρα επικεντρωνόμαστε στην Ευρώπη»

Ο προπονητής της ανδρικής ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ μίλησε για την αναμέτρηση με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, καθώς και για τη συνέχεια της σεζόν.

Live streaming το ματς με τον Α.Ο Θήρας

Οι γυναίκες του Θρύλου αντιμετωπίζουν την ομάδα της Σαντορίνης στις 18:00 και ο Ερασιτέχνης δίνει τη δυνατότητα στους ΓΑΥΡΟΥΣ να παρακολουθήσουν ζωντανά την αναμέτρηση.