Δε βρίσκει λύσεις

Πέμπτη, 5 Μαΐου 2022 - 20:43

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πιέζει στο «ζωγραφιστό» και να μειώνει σε 32-40 με τη Βίτολα και τη Φιντζέραρντ να σκοράρει για το 32-42.

Η αστοχία συνεχίστηκε και στο β μέρος για τις δύο ομάδες με το σκορ 34-44 και την άμυνα των δύο ομάδων να παίζει σκληρά. Το βελάκι της γραμματείας έδειξε Παναθηναϊκό και η αρχηγός των «πρασίνων», Λύμουρα με καλάθι και φάουλ άνοιξε τη διαφορά στο +13 με το σκορ 34-47.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με τρίποντο για το 37-47 και η Σταμολάμπρου με καλάθι και φάουλ έφερε τον Θρύλο και πάλι κοντά στο κυνήγι της νίκης κάνοντας το σκορ 40-47.

Η Πλούφ με δυνατό πάτημα στην ρακέτα τελείωσε την επίθεση μειώνοντας σε 42-49. Τα κορίτσια του Θρύλου περιόρισαν για 5 λεπτά τη Ρίντ που έβαλε το πρώτο δίποντο 4’ πριν το τέλος κάνοντας το σκορ 42-51 για να ακολουθήσει το τρίποντο της Χόλμς φέρνοντας ξανά τη διαφορά στο +12 για τους φιλοξενούμενους καθώς το φωτεινό ταμπλό έδειχνε 42-54. Η έλλειψη συγκέντρωσης ήταν εμφανής, καθώς η Βίτολα αστόχησε εξ επαφής τρεις φορές μετά από επιθετικό ριμπάουντ.

Η Ρίντ με 6 συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 42-58 και δύο ομάδες οδηγήθηκαν στους πάγκους για οδηγίες μετά από τάιμ άουτ που κάλεσε ο κόουτς του Ολυμπιακού, Μάρτινς Ζίμπαρτς, δύο λεπτά πριν το τέλος. Η λήξη της 3ης περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ 45-60.