Εύκολα το 1-0

Τετάρτη, 15 Μαΐου 2013 - 23:43

Δεν δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός για να νικήσει με 14-5 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου και να προηγηθεί στη σειρά των ημιτελικών της Α1 πόλο Γυναικών με 1-0.

Δεν χρειάστηκαν παραπάνω από πέντε λεπτά παιχνιδιού για να επιβεβαιώσει ο Ολυμπιακός τον τίτλο του φαβορί στη σειρά των ημιτελικών της Α1 πόλο Γυναικών απέναντι στον Τρίτωνα Αμαρουσίου. Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη βρήκε τα γκολ που χρειαζόταν στην αρχή από την περιφέρεια, με την Εύη Τετζαλίδου, και έπειτα βρήκε τον ρυθμό που απαιτούνταν για να φθάσει στην κατάκτηση της νίκης και να βρίσκεται ένα βήμα από την πέμπτη διαδοχική συμμετοχή της στους τελικούς της Α1 πόλο Γυναικών.

Το παιχνίδι ήταν, ως επί το πλείστον, ένας «ερυθρόλευκος» μονόλογος, που ξεκινούσε από την αμυντική προσήλωση και κατέληγε σε εύκολα γκολ. Σπουδαίο ματς έκανε η Μαργαρίτα Πλευρίτου, η οποία ήταν εξαιρετική στην άμυνα και στην επίθεση, ενώ Άλκηστη Αβραμίδου και Ελευθερία Πλευρίτου έβαλαν, επίσης, από τρία γκολ.

Τα άσχημα μαντάτα για τον Τρίτωνα ήταν, εκτός των άλλων, και ο τραυματισμός της φουνταριστής της ομάδας, Άλκηστης Μπενέκου, η οποία έχει πάθει τουλάχιστον εξάρθρωση, όπως τόνισε ο γιατρός του παιχνιδιού, Κυριάκος Καλογεράκος, και μετέβη στο Ιατρικό Κέντρο για εξετάσεις. Πρόβλημα με τον δεξιό αγκώνα της φαίνεται να αντιμετωπίζει και η Εύη Τετζαλίδου.

Ο δεύτερος ημιτελικός (και κατά πάσα πιθανότητα τελευταίος της σειράς) θα γίνει στο Μαρούσι το Σάββατο, 18 Μαΐου, στις 15:30. Βάσει του προγραμματισμού που έχει κάνει αυτήν τη στιγμή η ΚΟΕ, οι τελικοί της Α1 πόλο Γυναικών ξεκινούν στις 22 Μαΐου, μέρα Τετάρτη.

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 5-1, 4-1, 1-3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου 2, Ελευθερία Πλευρίτου 3, Σώρα, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 3, Μαυρέλου 1, Μαργαρίτα Πλευρίτου 3, Βάσω Πλευρίτου, Μπαλωμενάκη, Καλογεράκου, Καλαργυρού, Σταματοπούλου, Νιαρχάκου 1, Γιαννοπούλου.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ: Τερεφού, Καρκάνη, Κορμά, Παπαγεωργίου 2, Αποστολίδου, Χυδηριώτη, Μπεκρή, Άλκηστις Μπενέκου 1, Στρατάκου, Δημητροκάλη 2, Ιόλη, Μπενέκου, Στρείδη, Κοτσιώνη, Λάττα

1ο οκτάλεπτο: 4-0

1-0: Θαυμάσια λόμπα της Εύης Τετζαλίδου για το 1-0, 28'' μετάτην έναρξη του ματς.

2-0: Στη δράση ξανά η Τετζαλίδου, 5'34'' για τη λήξη του οκτάλεπτου.

Κερδίζει πέναλτι από την Καλαργυρού η Άλκηστις Μπενέκου. Στο δοκάρι η Παπαγεωργίου.

3-0: Η Μαργαρίτα Πλευρίτου βάζει γκολ κλάσης.

4-0: Με 2'26'' για την πρώτη περίοδο, σκοράρει στην κόντρα η Αβραμίδου. Θαυμάσια ασίστ της Ελευθερίας Πλευρίτου.

Τέλος οκτάλεπτου.

2ο οκτάλεπτο: 5-1

4-1: Κάνει σεφτέ ο Τρίτωνας, με την Άλκηστη Μπενέκου, με 6'07'' για το ημίχρονο.

5-1: Δεύτερο γκολ για την Αβραμίδου, άψογη πάσα της Ελευθερίας Πλευρίτου, 4'58'' ακόμα.

6-1: Πρώτος παραπάνω του Ολυμπιακού στο ματς, τον τελειώνει η Μαργαρίτα Πλευρίτου, 3'03'' για το ημίχρονο.

7-1: Εξαιρετική προσπάθεια της Μαρίας Σώρα, που έδωσε έτοιμο γκολ στη Μανωλιουδάκη, με 2'21'' για το ηνμίχρονο.

8-1: Με 47'' για το ημίχρονο, η Μαυρέλου βάζει το πρώτο της στον παραπάνω.

9-1: Η Ελευθερία Πλευρίτου σκοράρει με πέναλτι, για βούλιαγμα που χρεώνεται η Ιόλη Μπενέκου. Με 2'' για το ημίχρονο.

3ο οκτάλεπτο: 4-1

10-1: Σκοράρει η Ελευθερία Πλευρίτου, με 5'18'' για τη λήξη της περιόδου.

10-2: Το δεύτερο γκολ του Τρίτωνα στην αναμέτρηση, με τη Δημητροκάλη.

11-2: Απαντάει μέσα σε 17'' η Μαργαρίτα Πλευρίτου. Μένουν 4'31'' για το τρίτο οκτάλεπτο.

12-2: Η Ελευθερία Πλευρίτου βάζει το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού σε 4 επιθέσεις στον παραπάνω στην κόντρα, με 35'' να απομένουν.

13-2: Στο τελευταίο δευτερόλεπτο της τρίτης περιόδου σκοράρει με λόμπα στην κόντρα το τρίτο γκολ της η Άλκηστη Αβραμίδου.

4ο οκτάλεπτο: παίζει στο τέρμα η Ιωάννα Σταματοπούλου.

13-3: Με καραμπόλα σκοράρει η Παπαγεωργίου με 6'21'' για τη λήξη.

13-4: Η Δημητροκάλη βάζει το δεύτερο γκολ της με θαυμάσιο ανάποδο σουτ, 5'30'' για τη λήξη.

14-4: Ωραία κίνηση της Βιργινιάς Νιαρχάκου, που σκοράρει το πρώτο γκολ της στην αναμέτρηση.

14-5: Σκοράρει από λάθος ο Τρίτωνας με την Παπαγεωργίου, 3'38'' για τη λήξη.

Η Γιαννοπούλου κάνει πέναλτι στην Άλκηστη Μπενέκου, σουτάρει άουτ η Αποστολίδου.

Η πλήρης κλίση του Τεό Λοράντου προς διαιτητικά σφάλματα δείχνει ότι η Βουλιαγμένη βρίσκεται σε δύσκολη θέση.

Έτσι, μάλιστα!

Ο Θρύλος έκανε μπρέικ στο μπρέικ στον Λαιμό νικώντας με 8-6 την Βουλιαγμένη και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1.