«Παρέλαση» στον Πύργο (vid)

Σάββατο, 29 Οκτωβρίου 2016 - 08:45

Σαν σήμερα, το 2000, 29 Οκτωβρίου, ο Ολυμπιακός κοντραρίστηκε με τον Πανηλειακό εκτός έδρας στον Πύργο και τον... έλιωσε. Το ματς έγινε στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής, με τους Πειραιώτες να τα δίνουν όλα μετά την αποβολή του Χούτου στο 39' και να βάζουν όλα τα γκολ μετά από αυτό το χρονικό σημείο.

Τόσο μεγάλη ήταν η διαφορά τους.

Ο Νινιάδης άνοιξε το σκορ στο 42', ενώ το 0-2 έγινε από τον Άλβες στο 68'. Ο Κόλτζος με αυτογκόλ στο 76' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3, για να διαμορφώσει το τελικό 0-4 ο Νινιάδης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ακόμα και με εννέα να έπαιζε ο Ολυμπιακός, πάλι θα κέρδιζε, αφού είχε ομαδάρα και τότε.

Τον… πείσμωσε και το «πλήρωσε» (vid)

Σαν σήμερα, πριν από 3 χρόνια, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον ΟΦΗ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο πρώτο λεπτό, κάτι που τον έκανε να… ξεσπάσει στους Κρητικούς, τους οποίους κέρδισε με 5-1.

Την… σκότωσε από την άσπρη βούλα (vid)

Σαν σήμερα, το 2000, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Βαλένθια με 1-0 για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζόρτζεβιτς.