Σκληρό μάθημα από τη Βραζιλία, «τελικός» με Ν. Ζηλανδία (vids)

Τρίτη, 3 Σεπτεμβρίου 2019 - 17:01

«Διπρόσωπη» η Εθνική ομάδα στο 2ο παιχνίδι της στην Κίνα. Ηττήθηκε από την Βραζιλία με 79-78 και πλέον την Πέμπτη παίζει «τελικό» με τη Ν. Ζηλανδία, καθώς θέλει τη νίκη για να περάσει στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ αυτή την ήττα θα την «κουβαλήσει» μαζί της στην επόμενη φάση.

Η «γαλανόλευκη» κατάφερε να προηγηθεί με 17 πόντους, με τον Πρίντεζη να είναι καταλυτικός, αλλά στο 2ο μέρος δεν έπαιξε μπάσκετ. Κακή στην επίθεση αναζητώντας επίμονα λύσεις από το τρίποντα, κάκιστη στην άμυνα. Προσπάθησε για την ανατροπή, ο Πρίντεζης με μεγάλο τρίποντο (4/5) ισοφάρισε σε 76-76, δόθηκαν τρεις βολές στο τέλος στον Σλούκα για να στείλει το ματς στη παράταση, αλλά αστόχησε στην τελευταία.

Η ανάλυση του αγώνα...

Ελλάδα και Βραζιλία μπήκαν στο παρκέ με στόχο να προσέξουν τα ατού του αντιπάλου. Η Εθνική δεν ήθελε τη «σελεσάο» να τρέξει, οι δε Βραζιλιάνοι κοίταξαν να κλείσουν τους διαδρόμους στον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ της Ελλάδας με 15-19 (4/11 σουτ η «γαλανόλευκη» και 7/16 οι Βραζιλιάνοι), ωστόσο στο 2ο, ο Πρίντεζης άλλαξε το ματς άρδην. Ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα και στο ένα πήρε και το φάουλ, πέτυχε και 3ο σερί για να ανοίξει την άμυνα των αντιπάλων (είναι ενδεικτικό στο 19-19, πως η Ελλάδα είχε 2 πόντους στο ζωγραφιστό και 14 η Βραζιλία), ενώ σε 6;30 λεπτά είχε προλάβει να πετύχει 14 πόντους για να κάνει το 22-28. Τον Πρίντεζη ακολούθησε ο Καλάθης. Ο Πέτροβιτς ήθελε να κλείσει μέσα στη ρακέτα για να μην τον ρημάξει ο Γιάννης, ωστόσο ο Καλάθης με 2 απανωτά τρίποντα και γενικά 8 πόντους σερί έκανε το 23-36. Τα τρίποντα συνολικά της Ελλάδας ήταν 7/12. Το 2ο δεκάλεπτο έκλεισε με 30-40, με την Ελλάδα να βγάζει καλύτερα «πικ εν ρολ», αλλά Παπαγιάννης και Παπαπέτρου να μην έχουν τα τελειώματα που θα ήθελαν, αλλά και αμυντικά να επιτρέπει ένα 7-0 σερί στους Βραζιλιάνους. Εξαιρετικός στην άμυνα ήταν ο Παπανικολάου.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα δεν ήταν καλά όμως… Η Ελλάδα δεν μπήκε σωστά, δεν είχε κυκλοφορία, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε κλειστεί, έκανε και 3ο φάουλ και πήγε στον πάγκο και οι διεθνείς αναζήτησαν λύση από το τρίποντο το οποίο… δεν βγήκε (0/6 στο 3ο). Η Βραζιλία επέστρεψε από -17. Με ένα επιμέρους αρχικά 11-4 στο 3ο δεκάλεπτο πλησίασε σε 41-44 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά στο σκορ με 45-44. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με 56-53 (26-13 επιμέρους), με τον Σλούκα να δίνει λύσεις επιθετικά και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει γκολ φάουλ.

Μπήκαν δυνατά στο 4ο δεκάλεπτο οι διεθνείς, Παπαπέτρου και Σλούκας έκαναν το 59-60 για το προβάδισμα ξανά με ένα 3-7 επιμέρους, αλλά η συνέχεια ήταν ανάλογη με αυτή της 3ης περιόδου. Θέλησαν να βρουν λύσεις από το τρίποντο ενώ αμυντικά, δεν είχαν καλές επιστροφές και ο Βαρεζάο (20 πόντους) έκανε τεράστια ζημιά για το 73-66. Καλάθης και Μπαρμπόσα έκαναν το 75-71, λάθος πάσα του Καλάθη στον Αντετοκούνμπο, αλλά αντιαθλητικό φάουλ στα 48΄΄ στον Παπανικολάου με το σκορ στο 76-71. Ο Παπανικολάου έκανε με 2/2 βολές το 76-73 και ο Πρίντεζης από τα 9 μέτρα (20 πόντους, 4/5 τρίποντα) έκανε το 76-76 στα 34΄΄. Ο Βαρεζάο στα 14΄΄ έκανε το 78-76, δεν έβγαλε επίθεση η Ελλάδα, δεν έπιασε το άλεϊ ουπ του Καλάθη στον Γιάννη Αντετοκούνμπο και ο τελευταίος έκανε φάουλ στα 4΄΄ με το ματς να τελειώνει. Μία βολή από τον Μπαρμπόσα και στα 2΄΄ ο Λουζάντα έκανε φάουλ στον Σλούκα που σηκώθηκε να πετάξει τη μπάλα και… τρεις βολές. Έβαλε τις δύο πρώτες, διώξανε τη μπάλα μετά την αναπήδηση στην 3η και τελικό 79-78!

Τα Δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Παπανικολάου: «Μας έκανε κακό το +17»

Ο Έλληνας φόργουορντ του Ολυμπιακού μίλησε για τη χαμένη βολή του Κώστα Σλούκα, αλλά και το ότι το +17 έπρεπε να κλείσει στους 20 στο ημίχρονο κι όχι στους 10.

Πρίντεζης on fire

Εξαιρετική εκκίνηση στο Παγκόσμιο ο Πρίντεζης με 5/5 τρίποντα. Πέτυχε στο 1ο μέρος με τη Βραζιλία 14 πόντους σε 6:30 λεπτά. Παίζει δίχως αύριο στην τελευταία του διοργάνωση με την Εθνική!