Ο κόσμος έστειλε τον Θρύλο στους «32»!

Πέμπτη, 30 Νοεμβρίου 2017 - 10:30

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Ινεγκόλ, κατάφερε τελικά να κάνει τεράστια (ψυχική κυρίως) ανατροπή κατακτώντας το χρυσό σετ και έτσι βρίσκεται στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup. Μαγικοί οι ΓΑΥΡΟΙ που κατέκλυσαν το Ρέντη.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός στο Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το γεγονός ότι είχαν στο «σακούλι» τους το υπέρ τους 3-0 της Τουρκίας κόντρα στην Ινεγκόλ, τελικά χρειάστηκαν το χρυσό σετ, προκειμένου να είναι αυτοί οι οποίοι πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup (ο κανονικός αγώνας έληξε 3-1 σετ υπέρ των φιλοξενουμένων).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με πασαδόρο τον Ντρίζγκα, ακραίους τους Ράουβερντινκ και Αλεξίεφ, κεντρικούς τους Πετρέα και Μπέμε, διαγώνιο τον Οϊβάνεν και λίμπερο τον Στεφάνου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο τάραφλεξ και κατάφεραν να προηγηθούν με 7-4 για να πάνε μπροστά στο σκορ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6, μετά από χαμένο σερβίς του Πετρέα. Ο Ολυμπιακός, μετά από χαμένη επίθεση των φιλοξενουμένων, ισοφάρισε σε 11-11, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο σετ, για να πάνε οι Τούρκοι και πάλι μπροστά στο σκορ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, με την ελάχιστη διαφορά (16-15).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και πάλι με δύο πόντους (16-18) μετά από χαμένο σερβίς του Πετρέα, και μπλοκ πάνω στον Ράουβερντινκ. Μετά από διαδοχικά λάθη των Τούρκων, και μπλοκ άουτ του Ολλανδού άσου του Θρύλου, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 19-18 αλλά το προβάδισμά τους δεν κράτησε, μιας και η Ινεγκόλ με άσο προηγήθηκε ξανά με 23-22 για να πάρει τελικά το σετ με 24-26 και έτσι οι Τούρκοι να κάνουν το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο, ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι. Εκμεταλλευόμενος την πίεση στο σερβίς πήρε από την αρχή το προβάδισμα, το οποίο κατάφερε να διατηρήσει με ευκολία φτάνοντας στο 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, και στο 16-11 στο δεύτερο. Παράλληλα, οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να βρουν τις λύσεις που ήθελαν τόσο στην επίθεση όσο και στην υποδοχή, καταφέρνοντας να αντιμετωπίσουν το σερβίς των Τούρκων, το οποίο τους είχε δημιουργήσει τρομερά προβλήματα στο πρώτο σετ. Με μπλοκ του Μπέμε, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 19-12, ακολούθησε το 21-13 με μπλοκ του Οϊβάνεν και ο Ολυμπιακός πήρε τελικά το σετ με 25-17 μετά από πρώτο χρόνο του Πετρέα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το τρίτο σετ, δεν ήταν αυτό που ήθελαν οι Πειραιώτες, μιας και ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ, και παρά το γεγονός ότι κατάφεραν να μειώσουν σε 18-19 με μπλοκ του Αλεξίεφ, δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή με την Ινεγκόλ να φτάνει στο 20-25 και να προηγείται εκ νέου με 2-1 στα σετ.

Με την έναρξη του τέταρτου, η Ινεγκόλ, με το πόδι στο γκάζι, έφτασε στο 7-1, κάνοντας πολύ δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, σταδιακά ισορρόπησαν το ματς και ισοφάρισαν σε 10-10 με τον Αλεξίεφ. Στο νέο προβάδισμα της Τουρκικής ομάδας «απάντησε» ο Οϊβάνεν για το 11-11 και στην έξελιξη του σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 17-20, έφτασαν στο 25, έκαναν το 1-3 στα σετ και έστειλαν το παιχνίδι στο χρυσό σετ.

Στο χρυσό σετ, όλα ήταν διαφορετικά. Στην εξίσωση του αγώνα μπήκε και ο κόσμος, ο οποίος για μια ακόμα φορά, έδειξε ότι είναι ο έβδομος παίκτης της ομάδας. Παράλληλα, άπαντες στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο, έδειξαν τα τεράστια ψυχικά τους αποθέματα, μιας και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα από την αρχή, μέχρι και το 11-11 όπου και ισοφάρισε η Ινεγκόλ. Ωστόσο ο Ολυμπιακός απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα με τον Αλεξίεφ για το 12-11 και το μπλοκ των Ντρζίζγκα και Πετρέα, πάνω στον Αντάνοβιτς, ενώ έφτασε στο τελικό 15-13 με επίθεση του Οϊβάνεν και έτσι σφράγισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Έτσι στη φάση των «32» ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Γαλλική Τουρ, και πάλι σε διπλές αναμετρήσεις.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 24-26
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-17
3ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 20-25
4ο σετ: 4-8, 14-16, 17-21, 21-25
Χρυσό σετ: 5-3, 10-8, 12-11, 15-13
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Ινεγκόλ προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 1-3 (24-26, 25-17, 20-25, 21-25), Χρυσό σετ: 15-13 σε 122'
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 23 (21/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέμε 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Ντρίζγκα, Αλεξίεφ 20 (19/32 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. -21% άριστες), Ράουβερντινκ 16 (14/20 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 46% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ. - 31% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Χριστοφιδέλης.
ΙΝΕΓΚΟΛ (Ζορόγλου): Κάταλ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αντάνοβιτς 18 (15/22 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. - 39% άριστες), Αλμάζ 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Χατσιμπεκίρογλου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Χουσάι 19 (16/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 32% άριστες), Κλάπβαϊκ 23 (19/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ντενγκίν (λ, 60% υπ. - 44% άριστες), Μπασαράν 6 (2/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τοκάτ, Τσίναρ, Αϊχάν.

Οι «ερυθρόλευκοι» το Σάββατο (17:00) θα υποδεχθούν στο Ρέντη την ομάδα της Θεσσαλονίκης, για την 6η αγωνιστική της Volleyleague – Γεμάτο το οπλοστάσιο του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ.

«Δείξαμε την ποιότητά μας»

Ο Γιώργος Πετρέας μίλησε για την αναμέτρηση με την Ινεγκόλ και πρόσθεσε ότι οι «ερυθρόλευκοι» κρατάνε μόνο την πρόκριση από τον αγώνα με την τούρκικη ομάδα.