Η... πρώτη της «κυρίας»

Παίξε στοίχημα στη nokibet.gr όλους τους αγώνες του Ολυμπιακού! Πάρε bonus εγγραφής 100% ως 100€!

Την πρώτη της κούπα για την νέα σεζόν κατέκτησε η Γιουβέντους, νικώντας με μεγαλύτερη δυσκολία απ’ ότι φανερώνει το τελικό σκορ, την Νάπολι, με 4-2 στο Εθνικό Στάδιο του Πεκίνου, στην Κίνα.

Η «μεγάλη κυρία», χρειάστηκε την ημίωρη παράταση για να κάμψουν την αντίσταση των… μαχητικών «παρτενοπέι» οι οποίοι είχαν πολύ σοβαρά παράπονα από την διαιτησία και τελείωσαν τον αγώνα με εννέα παίκτες.

Οι «ατζούρι», άνοιξαν το σκορ με τον συνήθη ύποπτο Έντσον Καβάνι στο 27’, με τον Ασαμόα να ισοφαρίζει στο 37’ σε 1-1 για τους «μπιανκονέρι». Ο Γκόραν Πάντεφ όμως, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα για τους κυπελλούχους Ιταλίας στο 41’, σκορ με το οποίο έκλεισε και το ημίχρονο.

Στο 74’ η Γιουβέντους, κέρδισε πέναλτι με την απόφαση αυτή του διαιτητή να προκαλεί έντονα παράπονα από την Νάπολι, με το ριπλέι ωστόσο, να δικαιώνει τον άρχοντα του αγώνα και έτσι, ο Βιντάλ, έφερε στα ίσια το παιχνίδι για μια ακόμη φορά.

Από εκείνο το σημείο και μετά άρχισαν τα… στραβοπατήματα, με τον διαιτητή της αναμέτρησης Πάολο  Σίλβιο Ματζονέλι, να αποβάλλει τον σκόρερ του δεύτερου τέρματος των «παρτενοπέι», Πάντεφ, για αδιευκρίνιστο λόγω, ύστερα από υπόδειξη του βοηθού του. Λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 90’+3’, ο 38χρονος διαιτητής, απέβαλε και τον Ζουνίγκα και δευτερόλεπτα αργότερα και τον προπονητή «ατζούρι», Βάλτερ Ματζάρι, για διαμαρτυρία.

Το 2-2, έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα και οι δύο ομάδες χρειάστηκαν την παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους. Το έργο της Γιουβέντους, είχε γίνει πιο εύκολο παίζοντας με δύο παίκτες παραπάνω και έγινε ακόμα περισσότερο, μετά το αυτογκόλ του Μάτζιο στο 97’. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας, σημείωσε λίγα λεπτά αργότερα και τέταρτο τέρμα με τον Βούσινιτς στο 101’ «κλειδώνοντας» οριστικά το πρώτο της κύπελλο για την νέα σεζόν.

POPULAR TAGS

Aλλα θέματα

Στο τέλος ο Σάμαρης

23/10/2014 - 01:04

Η Μονακό έφερε «λεύκη» ισοπαλία με την Μπενφίκα με τον Σάμαρη να περνάει αλλαγή λίγο πριν το τέλος.

Παρέλαση στο «Άνφιλντ»

23/10/2014 - 00:34

Κριστιάνο και Μπενζεμά έστησαν πάρτι στο Λίβερπουλ (0-3). Μεγάλα «διπλά» Ντόρτμουντ και Άρσεναλ!

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό

22/10/2014 - 23:54

Η Ατλέτικο πήρε μπρός στο δεύτερο μέρος επικρατώντας 5-0 της Μάλμε στην Ισπανία.

«Ρέστα» για Λαβέτσι

22/10/2014 - 17:28

Η Λίβερπουλ ετοιμάζει πρόταση 38 εκατ. ευρώ στην Παρί για τον Αργεντινό επιθετικό.

Της έκλεισε το σπίτι!

22/10/2014 - 00:07

Καταιγιστική η Μπάγερν Μονάχου που δεν χαρίστηκε στην Ρόμα και τη νίκησε με 7-1...

Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) Ψηφιακή Ελλάδα - Όλα είναι δυνατά Κοινωνία της Πληροφορίας ΕΣΠΑ 2007-2013

Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ ΑΤΤΙΚΗΣ